Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vana leeripilt aastast 1910 kõneleb

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ajaloolise foto suurendatud koopia Otepää talvekiriku seinal.

Alates möödunud pühapäevast, 4. märtsist ripub Otepää talvekiriku seinal 1910. aasta poisteleeri foto suurendatud koopia, millel peal Otepää kihelkonna 80 konfirmeeritavat noormeest.

Eesti Kiriku toimetusse helistas Otepää koguduse liige Mauri Mändoja, et vahendada kirikulehele huvitavat leidu Otepää lähistel asuva Arula küla Sikkamäe talust. Koduloohuvilisele Mauri Mänd­ojale tundus huvipakkuv aastaid talus tallel hoitud vanavara hulgas foto, kus peal 80 kirikuriietes noormeest, aimatavalt leerilapsed.
Fotol puudus märge sündmuse aja ja paiga kohta, küll aga oli kirjas vaimuliku nimi – F. Schile. Teada on, et õp Friedrich Wilhelm Schile oli Otepää koguduses ametis aastail 1907–1919.
Pildil olnud leerilaste nimede kõrvutamisel veebikeskkonnas Saaga digiteeritud kirikuraamatutes olevate konfirmeeritavate nimedega sellest perioodist suudeti dateerida ka täpne aeg – 12. september 1910. Veel natuke otsimist ning kirja said ka poiste sünnikohad ja mõlema vanema nimed.
Küsimus, kus on leeritüdrukud, leidis samuti vastuse: tegemist oligi poisteleeriga. Möödunud sajandi alguses oli paljudes kogudustes kombeks korraldada tütar- ja poeglastele eraldi leerikooli ja konfirmatsiooniõnnistamist; leeriealiste suur arv andis selleks ka praktilise põhjenduse.
Mauri Mändoja otsustas ajahambast puretud ajaloolise pildi annetada Eesti Rahva Muuseumi kogusse. Enne aga lasi ta originaalist teha suurendatud koopia, mille kenasse raami klaasi alla paigutas ning Otepää kogudusele kinkis. «See on pildi õige koht,» on mees kindel. Tema ideed toetas igati ka Otepää diakon Marko Tiirmaa, kellega koos otsustati, et foto naelutatakse talvekiriku seinale ja seda tehakse pidulikult pärast jumalateenistust.
Liina Raudvassar