Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vancouveri eestlaste jumalateenistusel jutlustas piiskop Gregory Mohr

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vancouveri Peetri koguduse liikmed koos piiskop Gregory Mohri ja koguduseõpetaja Algur Kaermaga.
Erakogu

Evangeelse Luterliku Kiriku Kanadas Briti Columbia Sinodi piiskop dr Gre­gory Mohr külastas eestlaste Vancouveri Peetri kogudust.

Kooskõlastuse kirjad visiidiks liikusid ringi juba jaanuaris, kui sinodisse kuuluvail kogudustel paluti piiskopi külastuseks reserveerida pühapäev ja nimetada oma soove, sh kas piiskop peaks jutlustama, armulauda pühitsema või koguduse tegevuskavast tulenevast üritusest osa võtma.
Peetri kogudus soovis piiskopilt jutlust, õnnistamist ja omavahelist osadust jumalateenistusele järgnevas kohvilauas. Piiskop oli jutlustamiseks nõus kasutama EELK kirikukalendri perikoope Js 55:1–3, Ilm 21:6–7 ja Jh 6:48–58, mida esiotsa kahtlevalt sai pakutud. Olgu nimetatud, et Kanada kirikus olid Laetare-pühapäeva tekstid 4Ms 21:4–9, Ef 2:1–10 ning Jh 3:14–21.
Piiskop Mohr kõneles jutluses toitumisest kui inimeksistentsi põhialusest, mille juurde inimene mitu korda päevas peab tagasi pöörduma, et hoida füüsilist keha liikuva ning tervena. Raske on siis, kui keha vaevab haigus ning sööma peab sunnitult. Veel raskem siis, kui laastavaist taudidest vaevatud kogukondades pole vähestki rooga, mida põdejatele kosutuseks anda. Lausa hullumeelne on olukord, kui sõjategevuse käigus teadlikult vastastikku toidupuudust põhjustatakse.
Piiskop nimetas antiikset Jesaja teksti väga kaasaegseks, sest nagu tollal, nii kaasajalgi sõltub täiuslik toitumine inimese hingeliste vajaduste rahuldamisest. Näitena tõi piiskop Kanada toidupanga, mille külastajatest ühe kolmandiku moodustavad lapsed. Loomulikult ajab tühi kõht otsima toitu, kuid esimene alge peitub lõhutud peredes ja katkistes suhetes.
Siinjuures teadis piiskop positiivsena märkida Vancouveri Peetri koguduse toetust Tartu Peetri luterlikule koolile ja Tallinna Toomkoolile, et hingelist tuge saaksid need pered ja eelkõige kasvav põlvkond, kes Kristuse pakutud igavest rooga hindavad.
Jutluse lõpus tunnistas piiskop, et ehk küll Kanada luterliku kiriku liikmeskond vananeb ja osavõtt jumalateenistustest väheneb, viimastel aastatel eriti järsult, on lootus siiski olemas. Talle isiklikult tegi rõõmu 2014. a sinodi suvine noortelaager, kus kokku saanud ligi 800 noort olid jätkuva lootuse tõestuseks. Võib küll juhtuda, et mõni kogudus tuleb sulgeda või kirikuhoonegi müüki panna, ent Kristuse kogudus jääb alles, olgugi selles vähem liikmeid kui varem.
Lõpetuseks olid piiskopi julgustavad sõnad, et «kristlased elavad nii, nagu juba oleks jumalariik kohale jõudnud; elavad nii, nagu juba olekski täiuslikult toidetud; elavad nii, nagu mõõgad oleksidki juba sahkadeks sulatatud; elavad sellepärast nii, et meie oleme ülestõusmise lapsed».
Algur Kaerma

Vancouveri eestlaste Peetri kirik.
Mihkel Kukk