Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vastseliina kalmistul uus omanik

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vastseliina kalmistu värav. Toivo Hollo

Kuni 31. augustini oli Vastseliina alevis asuva Vastseliina kalmistu omanikuks Vastseliina Katariina kogudus. 1. septembrist on haldajaks Võru vallavalitsus.

Vastseliina kalmistu on asutatud 1850. aastal ja tema suurus on 10,18 hektarit. Otsus kalmistu omavalitsusele üle anda sündis pika aja jooksul ja põhjuseks oli, et surnuaia haldamine läks kogudusele kulukaks.
„7-8 aastat tagasi käis toonane kantsler Mati Maanas Vastseliinas ja juba siis rääkisin talle, et kalmistu majandamine käib kogudusele üle jõu, ütles Eesti Kirikule Vastseliina koguduse õpetaja Toivo Hollo.
Vallapoolne toetus kogudusele seisnes kalmistuvahi palga maksmises ja prügiveo korraldamises. Ülejäänu jäi omaniku kanda. Eriti suureks kuluallikaks olid aastate jooksul vanad puud. Kui need murdusid, siis tekkisid tõsised väljaminekud. Tuli kutsuda inimene, kes oskas ohtliku puuga ümber käia nii, et hauaplatsid ei kahjustuks. Selliseid ootamatult tekkinud kulusid ei suudetud katta laekuvate tuludega.
Ka oli viimastel aastatel probleeme valla vastutusalas oleva prügiveoga. „Ühel aastal juhtus, et vallal sai raha otsa ja biojäätmed jäid vedamata. Inimesed aga avaldasid oma pahameelt koguduse suunas,“ jagas möödunud sündmusi õpetaja Hollo.
Juba kaks aastat tagasi oli tollane Vastseliina vald valmis kalmistu üle võtma, ent tol hetkel ei leidnud koguduse otsus heakskiitu kirikuvalitsuses.
Mullu detsembris algatas Toivo Hollo valdade ühinemisel tekkinud uue Võru valla vallavalitsusega läbirääkimised ja 15. mail andis konsistoorium loa võõrandada kalmistu omavalitsusele.
Kätlin Liimets