Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vastseliina kirikus uuendatakse lühtreid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Vastseliina kogudus on saanud liikmetelt annetusena laekunud rahaga renoveerida neli lühtrit.

Korrastamist ootab veel kaks suurt ja 16 väikest seinavalgustit. Koguduse õpetaja Toivo Hollo on rõõmus, et kiriku mitu ajaloolist valgustit on korda tehtud ning raha laekub jätkuvalt juurde: «On väga oluline, et saime suure töö tehtud oma inimeste toel, alustasime kogumist möödunud jõulude eel pisku pisku kõrvale.»
Hollo selgitab, et nüüd, mil kirikuruumis on kõrvuti restaureeritud ja ennistamist vajav lühter, on inimesed rohkem meelestatud annetama. «Andja soovib veenduda, et tema veering ikka õigel otstarbel rakenduse leiab,» räägib ta. Seina peale on kinnitatud korjanduskarp, mille sisu läheb sihtotstarbeliselt lühtrite ennistamiseks. Kord kuus avatakse see ning loetakse kogunenu üle.
Muinsuskaitse alla kuuluvate lühtrite restaureerimiseks vajas kogudus vastavat luba, mis saadi pärast muinsuskaitseametnik Ülle Juki visiiti.
«Tavaliselt pidime enne jõule kutsuma meistrimehe, kes jootis pirnipesad kohale, et vajaliku valguse kirikusse saaksime,» kirjeldab Hollo lühtrite tehnilist seisu enne restaureerimist. Küünlaid imiteerivad osad on ennistamist vajavatel lühtritel valgeks värvitud paberrullid, mis on osaliselt oma kuju kaotanud ning otsast kärssama tõmbunud. Restaureerimise käigus asendati need osad metalsetega koos korraliku sokliga, mille külge on elektripirni hõlbus paigaldada.
Töid on tehtud 3000 euro eest, vaja läheb veel 4000 eurot.
Liina Raudvassar