Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vastseliinas pühitseti

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Aastapäevajumalateenistuse eel oli kirikusse tulijal isegi raske autole parkimiskohta leida, sest kihelkonnast ja kaugemaltki oli väärikat pühakoda austama tulnuid. Kui 250 aasta eest olid lasipuu juures hobused vankritega, siis täna kirjeldavad kirikuliste rohkust pikad autorivid.  Toomas Nigola.

28. augustil tähistati Vastseliinas siinse Katariina kiriku esmapühitsemise 250. aastapäeva suurejoonelise jumalateenistuse ja kiriklikule osale järgnenud südamliku koosviibimisega.

Kui ka kõik kiriku 860 istekohta ei olnud täidetud, siis ometi võib öelda, et 1772. aastal pühitsetud pühakoda oli oma 250. aastapäeval inimestest tulvil. Seda märkis positiivses võtmes ära ka külaliseks olnud peapiiskop Urmas Viilma. Kirikupea sõnul pole ta ammu näinud nii palju autosid kiriku parklas jumalateenistuse eel. Veel jagas ta imestust ja imetlust teenistusel esinenud segakoori Hilaro aadressil (dirigent Kaari Kattai, klaveril Piret Rips-Laul), võrreldes Võru koori Kölni katedraalikooriga ning tunnistas, et pole ammu nii võimsas esituses Händeli „Messiat“ kuulnud. 

Juubeliteenistusel teenisid koguduse hooldajaõpetaja Argo Olesk, Kanepist abipraost Margit Lail, Rõugest õpetaja Mait Mölder ja vikaarõpetaja Jaak Pärnamägi. Protsessioonis osalesid kirikuvanemad Aare Juhkam, Andres Kunnus, Toivo Turvas ja Erki Sokk. Pidulisena oli kohal ka Vastseliinas aastatel 1990–1998 teeninud õpetaja assessor Ove Sander abikaasa Liinaga. Laulis koguduse koor Ara Banderi juhatusel. Haanja orelimeistrite vendade Kriisade esimesel kontsertorelil mängis koguduse organist Anne Trumm. Kiriku olid lilleehtesse seadnud Liivi Juhkam ja Ene Pant

Teenistuse järel siirduti vana pastoraadi remonditud ruumidesse, kus tere tulemast ütles teist aastat ametis olev koguduse juhatuse esimees Eve Turvas. Ta tänas ka sponsoreid ja nimetas, et maitsva laua kattis annetuskorras toitlustusettevõtja Taimar Timm; külaliste kingikotti aitasid täita Nopri talu piimatoodetega, Andres Kunnus meega ja dirigent Rasmus Puur, kes kinkimiseks andis Vastseliinas kahel suvel Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri lindistatud CD-d. Huvilised said osta ka koguduse juhatuse koostatud trükist koguduse ajaloost.

Kirikuajalugu on Vastseliinas pikem, aga praegust kirikut asuti siia ortodoksse maailma piirile viimase luterliku kantsina ehitama 1769. aastal ning see pühitseti 23. septembril 1772. aastal. Kiriku ehitus maksis 5063 rubla ja 24 kopikat. Sellest rahast kinkis kiriku patroon rittmeister Carl Gotthard von Liphart 3150 rubla, kiriku varandustest saadi 1242 rubla ning puuduv osa 671 rubla ja 24 kopikat korjati kihelkonna rahvalt.

Liina Raudvassar