Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vastupanust ei tohi loobuda

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Alates 2007. aastast tähistatakse Eestis 22. septembrit vastupanuvõitluse päevana, millega meenutatakse riiklikult nii Eesti valitsuse kukutamist 1944. aastal kui ka sellele järgnenud ja kogu okupatsiooniaja kestnud visa vastupanu võõrvõimu ilmingutele.
Peapiiskop Andres Põder, kes viibib täna terve päeva Narvas, kinnitas Eesti Kirikule, et läheb piirilinna kindla sõnumiga: «Ülekohtu ja kurjuse jõududele ei tohi alla anda, ükskõik millisel kujul ja millisel ajal nad ilmuvad. Täna tuleb vastu seista isekusele ja ahnusele, põhimõttelagedusele ja lodevusele, kaitsta moraalseid ja usulisi väärtusi. Olukorda, mil võiksime loobuda vastupanust, ei tule kunagi. Evangeelium kinnitab, et see pole asjatu võitlus, Jumal on, kes meile võidu annab (1Kr 15:57). «Peapiiskop Põder möönab, et okupatsiooniajal, mil EELK-l tuli taluda rünnakuid, mille sihiks oli rahva usu hävitamine ja tema moraalse selgroo murdmine, oli kiriku olemasolu ise juba vastupanu märk. Väga paljud kirikuinimesed säilitasid kõigest hoolimata meelekindluse, suutes julgustada ja innustada ka teisi. «Kirik oli ainus legaalne opositsioonijõud, mis jäi ühendama sõjaeelset ja taastatavat Eesti Vabariiki,» rõhutab kirikupea, lisades: «Arvan, et kirikul on põhjust mõelda sel päeval palves nii oma rahvale kui meie kõikide usuvõitlusele, et oleksime varustatud Jumala sõjavarustusega ja jääksime püsima (Ef 6:14).»
Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo õnnistab Narva vangilaagris hukkunud eestlastele pühendatud mälestustahvli, mille on püstitanud Eesti Muinsuskaitse Selts. Aleksandri kirikus on kell 16 Eesti riigivanemate mälestusjumalateenistus, kus Andres Põderi ja Villu Jürjo kõrval teenib endine vastupanuvõitleja praost Avo Kiir, kõne peab Trivimi Velliste.
Liina Raudvassar