Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viljapuude lõikamise aeg 

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Tuhkapäevaga algab paastuaeg. Tuhkapäeva pidamise traditsioon ulatub 7. sajandisse. Eelmise aasta palmipuudepühal Jeesuse tervitamiseks lehvitatud palmi- või meie puhul pajuokste põletamisel saadud tuhaga tehakse tuhkapäeva missal meeleparanduse märgiks patukahetseja laubale rist. Me oleme põrm. Rõõmuhõisetest saab enda sisse vaatamise ja patukahetsuse aeg.

On kevade ootuse aeg ja kellel kasvab aias mõni viljapuu, peab ette võtma okste kärpimise, mille eesmärgiks on kujundada tugev õhku ja valgust läbilaskev võra, et saada korralikku saaki. Enne seda tööd on vaja aru pidada, millised oksad võtta, millised jätta, on vaja palves Jumalalt juhatust küsida. Selleks, et puud mitte liialt kahjustada, on tarvis teravat lõikeriista: Jumala sõna on elav ja tõhus ja vahedam kui ükski kaheterane mõõk ning tungib läbi, kuni ta eraldab hinge ja vaimu, liigesed ja üdi, ning on südame meelsuse ja kaalutluste hindaja (Hb 4:12). Kärpimine on valulik, aga vajalik. Kus on mu elus need kohad, kuhu Jumala valgus veel paistma ei ulatu ja tema hingus värskendust ei too? Mis takistab mind usus kasvamise teel? On see uhkus, ahnus, iha, kadedus, aplus, viha või laiskus?  

Kärpimise kõrval aga tuleb hoida silme ees selle töö sihti ja eesmärki. Mis on see tugev, mis mu elus teenib Jumalat, süvendab mu suhet temaga ja ennekõike kas ma olen liidetud kindlasti tüvesse, kelleks on Kristus, kes ütleb: Jääge minusse, ja mina jään teisse. Nii nagu oks ei suuda kanda vilja omaette, kui ta ei jää viinapuu külge, nõnda ka teie, kui te ei jää minu külge. (Jh 15:4)

Tuhkapäev on palvepäev, sel päeval loetakse 10 käsku. Kui asetame end pihipeegli ette, siis esmalt võib tunduda olukord lootusetu – kõik on tuhk, aga tuhal on ka väga kasulikud omadused. Ta parendab mulda, vähendades happelisust ja rikastades mineraalidega. Meeleparandus toob elu. Me oleme kasvamise teel, me pole ainult põrm ja tuhk, meil on lootus, meil on elu meie Issandas Jeesuses Kristuses, kelles me kanname ühel päeval head vilja. Saatku meie patukahetsust ja meeleparandust Pauluse soov, et te käiksite Issanda vääriliselt talle kõigiti meeldida püüdes, kandes vilja igasuguses heas töös ja kasvades Jumala tundmises (Kl 1:10).

 

 

 

 

Triin Simson,

diakon