Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Virumaal koguneti sinodikoosolekuks veebis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

Sinodiliikmed kõik koos ühel arvutiekraanil. Tiit Salumäe.

Oktoobrikuu 22. päeval toimus Viru praostkonna sinod üle interneti. Kevadel Ilumäe koguduses toimuma pidanud kokkusaamine oli lükatud sügisesse.

Viru praostkonnal on tavaks olnud sinod kokku kutsuda kaks korda aastas – kevadel korraline sinod kuskil praostkonna kirikus ja siis veel sügisene nn praostisinod tema teenitavas Rakvere koguduses. Sel erilisel aastal toimus vaid üks sinod, kus päevakorras peamiselt majandusküsimused ja koguduste elu ülevaated. Visandati ka järgmise aasta tegevuskava.

Järelkasvu olulisus

Zoomi keskkonnas peetud sinod õnnestus väga hästi. Küll aga ei ole kõigil kogudustel samasugust võimekust virtuaalselt osaleda. Seetõttu oli sinodisaadikuid „kohal“ palju vähem tavapärasest. Koosolek oli siiski otsustusvõimeline. Abipraost Meelis-Lauri Erikson pidas alguspalve. 

Piiskop Tiit Salumäe kõneles alguse sõnavõtus parajasti tulipunktis olevatel teemadel: uue piiblitõlke alustamisest, loodushoiu teema-aastast ja muidugi ka selle erilise aasta uutest väljakutsetest kirikule üldiselt. Piiskop meenutas, et paraku sageli tõlgendatakse Eesti põhiseaduse üht paragrahvi, mis sedastab, et Eestis puudub riigikirik, valesti kui kiriku ja riigi lahutatust. 

Kinnitati eelmise aasta praostkonna tulude-kulude aruanne ning võeti vastu uus eelarve. Hakkas silma, et sinod otsustas rohkem raha anda laste- ja noortetööle: suvine praostkonna leerilaager noortele leidis suuremat toetust. Samuti panustatakse pühapäevakoolide töösse kohapeal. Silmas pidades järelkasvu suurt tähtsust, on see kindlasti väga hea mahutus.

Teenimisel on jätku

Koguduste ülevaadetest jäi mulje, et pilt on üsna kirju ja koguduste elu erinev. Siiski tehakse kõikjal väga tublit tööd vastavalt oma konkreetsetele vajadustele ja võimekusele. Kes on millisel alal tugev. Iga kogudus on oma näoga ja küllap kõik ei peagi kõigega tegelema.

Kui Jumal lubab, siis toimuvad järgmisel aastal praostkonnas mitmed tegevused. Jätkuvad igakuised vaimulike kokkusaamised mingil olulisel teemal. Toimub praostkonna suvine leerilaager Toolse puhkekülas, praost külastab kogudusi, läheb edasi praostkonna koguduste eestpalvekalender. Ka piiskop on lubanud kevadel kogudusi külastada. 

Kevadine sinod on planeeritud ikkagi Ilumäe koguduse võõrustada. Kadrinas plaanitakse jaanuaris korraldada retriit kiriku töötajatele. Maikuus on tulemas praostkondlik laulupäev Rakveres. Ja muidugi osaletakse kiriku üldisel laulupäeval Viljandis.

Interneti vahendusel on täiesti võimalik sinodit pidada. Paraku jäävad sel juhul ära kaks olulist „söögikorda“: sinodi alguse jumalateenistus hingetoidu näol ja ühine lõuna. Kuid ehk saab sedagi korraldada, igaüks oma koguduses. Kui edaspidi peaks tõesti tarvis minema.

Meelis-Lauri Erikson,

abipraost