Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Voldemar – kätketud vaimsus ja usk

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

kuljuse raamatIisaku Muuseumi Sõprade Selts on välja andnud raamatu „Voldemar. Voldemar Kuljuse elu- ja loometee“. Raamatu on koostanud Hille Väljaotsa.

„Voldemar Kuljus oli teoinimene ja avara silmaringiga mitmekülgne kultuuriisiksus. Tema veendumused ja ustavus ning kristlikud ja patriootlikust armastusest kantud töökus ja kogu tema vaimne külv on kandnud head vilja, mis tohiks jääda püsima läbi aegade,“ on tsitaat raamatu kaanelt. Selle autor on samuti Iisakust pärit Voldemar, Voldemar Palm, kirikuõpetaja kaasaegne.
Nagu ühele elulooraamatule kohane, saab sellest lugeda hulganisti fakte Voldemar Kuljuse (2.10.1898–19.10.1979) elust, aga ka tema välimuse kohta nagu „säbar pea ja põlevad silmad, otsekui üks ingel Gaaberel või püha Miikael“ (Vaba Maa, 1926). Huvitavam tema käharast juuksepahmakast on teadmine, et Iisaku koguduse noort õpetajat peeti sobivaks kandidaadiks haridusministri abi kohale, kuid Kuljus ei soovinud end poliitikaga siduda ega Riigikogusse kandideerida.
Sellest heal paberil ilusast raamatust leiab huvitavat ka Voldemar Kuljuse teenitud Tudulinna ja Illuka koguduse kohta, väljavõtteid kirjadest, tütar Judith Kulvere ja õepoeg Nathan Kuke mälestusi Voldemar Kuljusest. Lausa imetlusväärne on, kui palju materjali on koostaja läbi töötanud.
Voldemar Kuljuse iseloomu ja tegevuse kohta ütleb paljugi tütre meenutus: „Kuhjade viisi on isa kirjutanud ümber igasuguseid noote. Üldse oli meie majas seisukoht, et kõik, mida oli vaja teha – tuli ära teha! Tuli lihtsalt toime tulla! Isa ei öelnud ära kellelegi, kes tema poole mingi palvega pöördus. Mäletan pimedat sügiseõhtut, kui tuli üks mees, kes rääkis, et ta vabanes vanglast ja peab Tartusse välja jõudma, aga mantlit pole seljas. Muidugi sai ta isa korraliku mantli ja lubas selle Tartus pastor Kimmelile üle anda. Lubas …“
2. oktoobril möödub Voldemar Kuljuse sünnist 120 aastat. Ta on legendaarne kirikuõpetaja luteri kirikus. Aga mitte ainult kirikus, vaid kultuuriloos üldse. Näiteks meenutab laulja Artur Rinne, kuidas ta koos Voldemar Kuljusega heina tegi. Koos on nad ka kontserte andnud, kolmanda partnerina esines Helend Peep. Voldemar Kuljuse elust tähtsamaid fakte ikka teatakse, aga tõenäoliselt tuntakse vähem kirikuõpetaja luuletusi. Neis leiab armastust rahva vastu ja huumorit, mis Jumal talle on kinkinud ja mis ei jätnud teda maha ka vangilaagri aastatel.
5. oktoobril avatakse Iisakus kirikumäel mälestuspink Voldemar Kuljusele ja Iisaku aukodanikule, Kuljuse tütrele Judith Kulverele. Mälestuspingi avamine on kell 13.
Rita Puidet