Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Võta algusest peale!

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Aili Paju. «Kohtumine Lennart Meriga».

Pole enam kuigi palju autoreid, kes mõtleks või kirjutaks midagi meie-võtmes. Sest kes need «meie» siis on? Sina, lugeja, ja mina, autor? Paju mõtleb muud, mõtleb «meie» all Eesti rahvast, neid, kellele läheb korda meie maa ja inimeste eluolu, edasikestmine.
Niisugust «meiet» ei ole enam ühiskonna häälekamate (loe: tegijate) jaoks olemas, aina rohkem levib mina-võtmes olemine ja toimetamine. Autor Aili Paju tunnebki muret Eesti ühiskonna üle.
Ta sõnastab diagnoosi nii: «ilma eesmärkide sügava ühtsuseta pole võimalik luua midagi püsivalt head». Ehk siis, et eestlastel pole enam ühtseid eesmärke, ehkki mõnel küll on isiklikud ambitsioonid.
Vana arst on pannud diagnoosi ja otsib ravivõtet. Unenäos tuleb talle appi siitilmast lahkunud Lennart Meri, sest tõelise riigimehe vaim on igavesti meie hulgas. Selles kõlab lohutus ja lootus, et mõttelisest dialoogist mehega, kes Eestile end pühendas, sünniks pööre paranemisele.
Lennart Meri roll Nõukogude terroriga Teise maailmasõja järel maatasa tehtud eestlaste rahvusliku eneseteadvuse taasturgutusel on ülimalt suur. «Virmaliste väraval» ja «Hõbevalge» on tugevad teemärgid sellel suunal, et kuulume nüüd ka tegelikult Euroopasse. «Millal sina said aimu, et Eesti on Euroopa riik,» küsib Meri autorilt unenäos.
Tegelikult tahaks Aili Paju oma raamatu kaudu, et seda küsiks igaüks endalt, eriti need, kes on selles kahelnud, uskunud pigem, et Vene riigi hõlma all oleks mugavam ja turvalisem kahe näoga asja ajada. Autor on oma elu olulised aastakümned elanud nõukogude elu, ta näeb, kus nõukogude pärand paljude inimeste vaimus küllalt tugevasti kinni on.
Noorel põlvkonnal on sellest raamatust lisaks telesarjale «ENSV» võimalik mõjukaid olupilte teada saada. Millal ja kuidas parteiline ustavus (loe: erakonna tagatuba) ületas professionaalsuse, kuidas plagieerimine ja vaimse töö varastamine (loe: copy-paste) muutus normiks. Ja mis sellest on välja tulnud – umbrohtu on lõigatud vaid pealtpoolt, juurikatega materdamine seisab alles ees. Kui «meie» seda otsustame.
Autor on näidanud-mõtisklenud, kuidas on valinud oma desovetiseerimise tee Poola, kuidas on demokraatia üles ehitanud väikeriik Šveits. Unes ütles Meri autorile käskiva lause: «Võta algusest peale, ja kohe!»
Juune Holvandus