Ajale vastu pidanud
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 27. oktoober 2010 Nr 43 /
Viljandi praostkond tähistas sõprussidemete sõlmimise 20. aastapäeva osalemisega Soome kiriku vaimulike konverentsil.
Soome kiriku Tuusula praostkonna ja Viljandi praostkonna koostöö on kestnud juba kakskümmend aastat. 13. oktoobril 1990 kirjutati alla sõprusleping. Sellele eelnes mõne aasta pikkune ettevalmistustöö, mis tipnes 1990. aasta veebruaris Balti seminari korraldamisega, millel Eestit esindas tollane Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe.
Suhete püsimist kindlal alusel näitab seegi, et nii pika aja jooksul on mõlemas praostkonnas vahetunud terve põlvkond vaimulikke. Viljandi praostkonnas on ametis juba viies praost, Soome praostkond aga on struktuurimuutuste käigus hoopis teises piiskopkonnas ning jõudnud ka jaguneda kaheks – Tuusula ja Nurmijärvi praostkonnaks. Aga koostöö läheb ikka edasi.
Koostöörühma ettepanekul tähistati meie sõprussuhete aastapäeva ühise osalemisega 12.–13. oktoobril Hämeenlinnas toimunud Soome vaimulike konverentsil. Seekordsed Papiston Päivät kandsid nime «Kuin kuvastimessa» (nagu peeglist; 1Kr 13: 12: «Praegu me näeme aimamisi nagu peeglist, siis aga palgest palgesse»).
Kuigi meie vaimulikel on suur konverentside külastamise kogemus ning praost Marko Tiitusel ka pikk staaž korraldaja rollis, üllatas meid ettevõtmise mastaapsus. Kohal oli üle 500 vaimuliku, programmis oli jumalateenistusi ja palvusi, näitusi, rühmatöid, teatrietendusi ja filmivaatamist.
Pidulikul õhtusöögil kuulutati välja aasta vaimulik, vaimulike liidu uued auliikmed ning kaks stipendiaati. Esitleti uhiuut Soome vaimulike biograafilist leksikoni. Kõige selle kõrval toimus arvukalt kohtumisi vanade tuttavatega. Tänu meie rühma suurusele, vaimulikest olid kaasas veel Raivo Asuküla, Markus Haamer, Arvo Lasting, Hermann Kalmus, Kristi Sääsk ja Hedi Vilumaa, saime jaguneda ning osaleda võimalikult paljudes vestlusringides.
Rühmatööd avaldasidki muljet oma aktuaalsuse ja sügava käsitlusega: Facebook vaimulikele, süükultuuri muutumine häbikultuuriks, kontekstuaalne teoloogia, noored täiskasvanud kirikus (mis keskendus Soomes üliaktuaalsele ja valulikule kirikust väljaastumisele).
Koostöö aastapäeva tähistamine jätkus kontserdiga ning vastuvõtuga Tuusulas. Kohal olid paljud sõprussuhetele alusepanijad, nüüd juba emeriitpraostid Anja Hänninen, Hannu Pelkonen, Jaakko Leinonen, Jaakko Harjuvaara. Kahjuks ei jõudnud Sigtunast kohale üks värvikamaid partnerluse käivitajaid Jaakko Launikari.
Meenutada on paljutki. Aastate jooksul on vastastikku jutlustatud sadadel jumalateenistustel, peetud kümneid ühiseid seminare ja koolitusi. Mõlema poole koorid on esinenud sõprade juures. Lisaks praostkondlikele kontaktidele on tihe koostöö Järvenpää ja Põltsamaa, Kerava ja Kõpu, Nurmijärvi ja Mõisaküla ning Tuusula ja Viljandi Pauluse koguduse vahel. Nüüdseks juba Porvoo praostkonda kuuluv Sipoo kogudus hoiab tihedaid kontakte Halliste kogudusega.
Sõpruspraostkonna rahalisel toel on Viljandi praostkonna eelarvest tagatud vaimulike ja töötegijate koolituskulud ning vaimulike puhkusteaegsed asendamised. Kõik see annab lootust, et meie partnerlussuhtel on ees veel mitmeid ümmargusi aastapäevi.
Toivo Vilumaa