Peterburi Jaani kiriku taastamise heaks
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 11. veebruar 2004 Nr 5 /
Pühapäeval, 8. veebruari õhtul oli Vikerraadio eetris Reet Valingu saade Peterburi Jaani kirikust.
Saatesarja «Siin Euroopa» järjekorras 175. saade oli pühendatud Peterburi Jaani kiriku olukorrale ja sellele, kuidas Eesti naisorganisatsioonide koostööketti kuuluvad naised on otsustanud euroopalikul moel esitada üleskutse ühistegevuseks Loode-Euroopas tasakaalu tagavale üritusele.
Kodanikukoolituse raames Peterburis käinud naised saatsid 4. veebruaril kultuuriminister Urmas Paetile avaliku kirja, milles avaldavad lootust, et kui hoone taastatakse kiriku, kontserdimaja ja eesti kultuuri keskusena, aitab see otsustav samm parandada Eesti-Vene suhteid ja edendada eesti kultuurielu üldse.
Kiri kannab 24 allkirja, sealhulgas Riigikogu liikmete Siiri Oviiri, Margi Eina ja Siiri Sisaski allkirja.
Lugupeetud härra kultuuriminister Urmas Paet!
Pöördume Teie poole lootuses, et toetate Eesti naisteühenduste esindajate algatust kutsuda avalikkust igal võimalikul moel kaasa aitama Sankt-Peterburgi Jaani kiriku renoveerimisele.
MTÜ Kodanikukoolitus korraldas Peterburis piireületava naiste konverentsi Tasakaal (osavõtjad Soomest, Rootsist, Loode-Venemaalt, Eestist). Konverentsist osavõtjad külastasid linna võimude poolt Peterburi eestlaste luteri kogudusele tähtajata kasutamiseks tagastatud Jaani kirikut.
Kirik valmis 1860. aastal rahvaannetuste toel, omal ajal mahutas saal kuni 2000 inimest. Linna eliitrajoonis asuva hoone seisund on praegu armetu. Kuna Jaani kirik asub Maria teatri, Uus-Hollandi ja teiste kuulsate kultuurirajatiste vahetus läheduses, torkab see kontrast eriti silma. Kiriku üleandmise hetkest pole olukord paranenud. Vastupidi – kunagine uhke maja laguneb ja laostub: sisseseade on rüüstatud, seinad ja vahelaed varisemisohus, aknad purukstaotud, trepid lagunemas.
Peterburi eestlaste väikesel luteri kogudusel puuduvad võimalused hoone valvamiseks, et sedagi vähest, mis veel alles on, laiali ei tassitaks. Juttugi ei ole hoone renoveerimisest ilma korraliku Eesti riigi ja avalikkuse toeta. Meie ja teiste juhuslike külastajate poolt korjanduskasti jäetud kroonid ei aita muud kui jooksvat elektriarvet tasuda.
XIX sajandil Eesti rahadega ja eesti inimeste ühise ettevõttena rajatud uhke neoromaani stiilis arhitektuurimälestise kurb saatus paneb mõtlema meie ühiskonna tänaste väärtushinnangute ja eesmärkide üle.
Peterburiga on seotud tuhandete eestlaste saatus, meie muusika-, kunsti- ja teaduseinimeste töö- ja loominguaastad. Kas pole meist mõtlematu vastata barbaarse ükskõiksusega Peterburi linna suuremeelsele otsusele kirik tähtajata eestlaste kasutusse anda?
Olukorraga kohapeal tutvunud, palume me Teid, lugupeetud kultuuriminister, kasutada kõiki oma võimalusi Sankt-Peterburgi Jaani kiriku renoveerimistööde kiireks alustamiseks. Oleme kindlad, et kui hoone taastatakse kiriku, kontserdimaja ja eesti kultuuri keskusena, on see otsustav samm Eesti-Vene suhete parandamisel ja eesti kultuurielu edendamisel üldse.