Kogukonnatundest kantud sõnum
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudis / Number: 14. detsember 2011 Nr 50 /
Esmakordselt kutsus peapiiskop Andres Põder advendikontserdile ja vastuvõtule kaasteelised.
8. detsembril olid piiskoplikus toomkirikus peapiiskopi kutsel kuulamas kaunist kontserti kiriku koostöö- ja kõneluspartnerid Eesti ühiskonnast ning välisriikide saadikud. Kontserdile järgnes peapiiskopi ja proua Marje Põderi vastuvõtt konsistooriumis.
Kõnes tänas peapiiskop kiriku sõpru ning andis ülevaate kirikuelu olulisematest sündmustest lõppeval aastal. Ta tõstis esile 20 aasta möödumist Eesti taasiseseisvumisest, «Kiriku laulu- ja palveraamatu» 20. aastapäeva tähistamist ning aasta möödumist Välis- ja Kodu-Eesti luterlike kirikute ühinemisest.
«Meie rahva kiriklik elu on saanud tagasi oma katoolse tähenduse, oma oikumeenilise mõõtme ka rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu. Oleme (peamiselt) Põhja-Euroopa luterlikke ja anglikaani kirikuid ühendava Porvoo Osaduse, Evangeelsete Kirikute Osaduse Euroopas, Euroopa Kirikute Konverentsi, Luterliku Maailmaliidu ja Kirikute Maailmanõukogu liikmed. Võiks öelda, et kirikule on see sama tähtis kui riigile Euroopa Liit, NATO või ÜRO,» rõhutas peapiiskop eestlaste rahvusvahelist vaimset võrgustikku silmas pidades.
Kiriku ülesandest tänapäeva Eestis rääkides ütles peapiiskop, et kirik on tagasi tulnud ja integreerunud ühiskonna ellu. «Ootused, mida kirikule esitatakse, on isegi suuremad, kui kirik jõuab kanda. Hoolimata maadlemisest lagunevate muinsusobjektidega, on kiriku ülesandeks olla vaimseks orientiiriks, toetada inimesi nende rõõmudes ja muredes. Kirik kutsub üles märkama ja aitama neid, kes ei suuda oma elukoormat üksi kanda – ebakindlates majandusoludes on selliseid inimesi järjest rohkem. Kirik väärtustab perekonda ja abielu, seisab laste, tõrjutute ja eakate õiguste eest.»
Kirik tahab kohal olla igal pool ja iga inimese jaoks. Iseäranis väikestes kogukondades, kus poed, koolid ja postkontorid on suletud, jääbki sageli ainult kogudus traditsioonilise kogukonnavaimu edasikandjaks ja inimeste kohtumispaigaks. «Seda on üha enam mõistma hakanud ka avalikkus ning ühistöös suudetakse palju,» väljendas Andres Põder oma veendumust.
Tänavust kirikuelu jäävad peapiiskopi sõnul meenutama veel Peterburi Jaani kiriku taaspühitsemine, uue pühakoja valmimine Saaremaal Salmes ja esimese klassi avamine taastatavas Tallinna toomkoolis.
Kontserdil esinesid Kadri Ploompuu, Ludmilla Kõrts, Tatjana Lepnurm, keelpillikvartett Meelis Vahari juhtimisel ning Hageri koguduse puhkpilliorkester Joel Otsa dirigeerimisel.
Sirje Semm