Õpetaja Patrik Göransson pälvis Rootsi kuninga autasu
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Uudised / Number: 13. veebruar 2013 Nr 7 /
Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf autasustas Tema Majesteedi Kuninga medali ja sinise lindiga Lääne-Rootsist Uddevallast pärit õpetaja Patrik Göranssoni (45) panuse eest eestirootsi kultuuripärandi säilitamisel.
Laureaat arvab, et oma koguduse ja selle liikmete ajaloo väärtustamine, kogumine ning elus hoidmine on lihtsalt üks osa tema loomulikust tööst eestirootsi koguduses.
Ta jagas Eesti Kirikule muljeid kuninglikult vastuvõtult Stockholmis: «See oli igati suur au ja kohustus sel puhul kuningalossis viibida. Autasustatavaid oli 33 ning kõiki ümbritseti suure hoolitsusega. Kuninglikule vastuvõtule eelneb põhjalik selgitus, kuidas õukonnas käituda, kõik peab olema ja ongi superhästi organiseeritud.»
Etikett annab ette raamid, kuidas käituda, liikuda, rääkida. «Tundke ennast vabalt – kas pole selline pealtnäha lahke lause üks moodsa maailma suuri pettusi, ma arvaksin. Hoopis siis saab end vabalt tunda, kui on täpselt teada, mida tehakse järgmise sammuna,» ütles Göransson.
Nii oli vastuvõtuks teada, et härra ilmub mustas ülikonnas. Seega oli selge, et medal antakse kätte karbis ega kinnitata kuuereväärile. Selline tunnustus ei tähenda raha ega privileege. Igale saabujale anti paber juhistega, kus keegi peab seisma, kuidas liikuma vastuvõtusaalis.
Kui ilmus kuninglik paar, siis kutsuti autasustatavad ükshaaval ette, kõik teadsid oma järjekorda. Järgnes tänukõne, sellele kuninga kõne. «Kuningas väljendas oma heameelt kokkutulnute ja nende saavutuste üle. Sel hetkel oli tunda, kuidas kõik tehtu ja selle eest tunnustatu on arm ja auküsimus. Poliitikud tulevad ja lähevad, kuid kuningas nagu isa on jääv. Inimesed vajavad jäävaid suurusi. Kuidas kõlaks, kui iga nelja aasta tagant valitaks jälle pereisa?» küsib vaimulik, kes on oma elu Eestiga sidunud 1996. aastast.
Sügavaima muljena kirjeldas Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja kuninganna Silvia võimet ja oskust vestelda iga inimesega jäägitu tähelepanuga, nii et igaüks tunneb end erilisena. «See on Jumala eriline and, mis ka tänuga vastu on võetud,» ütles Göransson.
Juune Holvandus