Taizé palverännak usalduse maailmas
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 4. oktoober 2006 Nr 40 /
Taizé külake asub Lõuna-Prantsusmaal 10 kilomeetri kaugusel Clunyst. Külakeses asub klooster, kuhu koguneb aastaringselt inimesi kõikjalt maailmast.
Taizé elu keskmeks on vennaskond, kes on pühendunud Kristuse järgimisele ning elavad lihtsuses ja tsölibaadis. Seal elab ka vend Matthew, kes alljärgnevalt annab intervjuu.
Kuidas tulite Taizésse ja miks otsustasite jääda?
«Tule ja järgi mind!» Kui olin noor, siis püüdsin mõista, kas need sõnad olid elavad vaid 2000 aastat tagasi või saab nende järgi ka tänapäeval elada. Siin nägin vendi, kes püüdsid elada ühtsuses. Meenutasin Jeesuse sõnu, kus Ta palus, et jüngrid võiksid olla üks nagu mina Isaga. Vennad püüdsid seda siin tõeks elada.
Millised olid teie esimesed aastad Taizés?
Puhastasin külmkappe ja pesin põrandaid, ent see oli rõõmus tegevus. Siin olid palved ja elu vendadega. Oluline oli kiita Jumalat väikeste asjade eest ja olla ühises osaduses.
Milline on Taizés elu talvel?
Talvel palvused jätkuvad, need pole vaid noortele näitamiseks. Talvel on kloostris 50–100 inimest. Valmistame ette aastavahetuse kokkutulekuid. Ettevalmistused algavad septembris. Sel aastal on kohtumised Kolkatal (5.–9.10.2006) ja Zagrebis (28.12.2006–1.01. 2007). Ka talv on kiire aeg.
Vendadel on vaja ka aega olla vaikselt ja palvetada.
Kust tulid Taizé laulud?
Kui kohtumised suurenesid, pidime leidma viisi, et kõik saaksid palvusel osaleda. Algul lauldi prantsuse keeles. Vend Roger küsis, et kui inimene kirikus pole vend, kas ta saab aru, mis toimub palvusel.
Jumalasõna kordamine uuesti ja uuesti on vana traditsioon. Selle vormimine muusikasse annab kõigile võimaluse palvetada. Alguses olid heliloojad abiks, nüüd kirjutavad laule vennad.
Millistest konfessioonidest on vennad?
Siin on õigeusklikke, katoliiklasi, anglikaane, luterlasi. Vennad on 25 erinevast riigist: Argentiinast, Indoneesiast, Indiast, Inglismaalt, Senegalist, Boliiviast jne.
Millal tulid esimesed eestlased Taizésse?
Esimesed eestlased tulid 1990-ndate alguses Tallinna Jaani kirikust.
Esimesed kontaktid eestlastega tulid Soome ja Moskva sõprade kaudu.
Triinu Pihel
Hiiumaalt