Eesti jõuluaja jõululauludest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 3. jaanuar 2007 Nr 1 /
Oleme just läbi tulnud jõuluajast. Taas peeti jõulupidusid koolides, lasteaedades, töökohtades, taas kõlasid poodides jõululaulud ja taas käisid nii kodudes kui ka töökohtades jõuluvanad.
Kui paljud nendest poodides kõlanud lauludest on tõesti jõululaulud? Kui paljud nendest tuhandetest jõulupidudest on jõulupeod?
Päkapikud ja jõulud
Olen mitmel koolipeol käinud ning pilt on umbes selline: esitatakse näidendit jõuludest keskajal. Saabub kuningas, keda kõik kodakondsed tervitavad, süüakse, kingitakse kuningale kingitusi ja lahkutakse – mitte sõnagi jõululapsukesest ega taeva kuningast. Või pilt lasteaiast: üle lava jooksevad päkapikud, kes kuuse all niisama trallitavad ja laulavad, kui toredad päkapikud nad on ja kui tore on talveaeg. Ja mitte sõnagi jõululapsest.
Aga mis on päkapikkudel üldse jõuludega pistmist? Kas nad käisid vastsündinud lunastajat kummardamas Tema sõime juures? Või kõndisid nad tarkade kombel maha tuhandeid miile, et jõululapsele kinke tuua? Laulusalmis küpsetab päkapikk küll maitsvaid saiu, kuid seegi pole kingiks, ta tahab omaküpsetatud saiade eest saada kolm pai.
Nii võibki meie koolide ja lasteaedade jõulupidusid külastades jääda mulje, et jõulud on päkapikkude pühad. Aga kes see Jeesus veel oli?
Uued laulud
Millest aga räägivad eesti jõululaulud? Parimal juhul käib jõuluööl igas toas ingel, kes vähemalt head soovib. Halvemal juhul läheb päkapikkudel või haldjatel kuuse all trall lahti. Enamasti jääb eesti jõululauludest mulje, et kõige tähtsam jõulude juures on langev lumi ja aisakellade helin. Mis ei tähenda, et nendest lauludes juttu ei võiks olla, aga tihtipeale sellega asi piirdubki.
Siinkohal tahan kiita Kirikumuusika Liitu ning Laste- ja Noorsootöö Ühendust, kes on jõululaulikuid välja andnud ning kes 2006. aastal kogusid eesti uuemaid jõululaule, et trükkida uus laulik.
Kiita tuleb eesti noorema põlve heliloojaid (Piret Rips jt), kes jõululauludes ikka Jeesust ka mainivad ning oma laulud Tema sündimise kiituseks pühendavad. Küll oleks tore, kui see hea töö ka inimeste teadvusesse jõuaks.
Tõelise sõnumiga
Just eelpool mainitud põhjustel kutsusin detsembris kokku ansambli, et esitada Virumaal just eesti autorite jõululaule, mis räägiksid Jeesuse sünnipühadest, ning niimoodi kuulutada sõnumit. Kui hästi otsida, siis leiab tõelisi jõululaule nii ammustest laulikutest kui tänapäeva heliloojate üllitistest.
Lauljateks olid Jõhvi, Narva ja Iisaku koorijuhid-organistid ning mõni parem koorilaulja. Toredad kontsert-jumalateenistused toimusid Iisaku rahvamajas, Illuka mõisas, Kohtla-Järve linnavalitsuse saalis, Sillamäe katoliku kirikus ja Narva koguduse majas. Kuigi vaid üks kontsertidest toimus kirikusaalis, olid need samas jumalateenistused, kus jagati armulauda või loeti pühakirja.
Kui inimestele on kiriku lävepakk liiga kõrge, siis tuleb ise inimeste sekka minna ja sõnumi kuulutamiseks teisi teid leida. Eesti rahvast tuleks uuesti misjoneerida. Sillamäel toimunud kontserdist oli kohalik katoliku kiriku preester nii vaimustuses, et tahtis kohe plaati osta. Mitmele poole mujalegi tahetakse sama kava järgmiseks aastaks tagasi kutsuda. See on heaks märgiks, et ka eestlased võivad sobilikke jõululaule kirjutada. See innustab järgnevatelgi aastatel samas suunas jätkama ja uusi eesti jõululaule laulma.
Tuuliki Jürjo,
Narva Aleksandri koguduse muusikajuht
,Narva Aleksandri koguduse muusikajuht