Hommikusöögilauas kohtusid poliitika- ja usutegelased
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 21. veebruar 2007 Nr 8 /
55. rahvuslik palvushommikusöök tõi 1. veebruaril USA pealinna Washingtoni kokku poliitikuid ja kirikutegelasi 160 riigist, sealhulgas 40 Euroopa riigist.
Eestist viibis Ameerika Ühendriikide president Georg W. Bushiga palveosaduses Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam abikaasa Mari-Anniga, Eesti Evangeelse Alliansi president Meego Remmel ja Eesti Evangeelse Alliansi palvushommikusöökide toimkonna juht Miguel Zayas. Kokku oli hommikusöögil, mis tänaseks on võitnud kindla koha USA rahvuslike traditsioonide hulgas, 3600 inimest.
Jeesuse järgijad
Meego Remmel, kes oli esmakordselt rahvuslikul palvehommikusöögil, vahendas Eesti Kirikule, et tegemist oli kolmepäevase suurüritusega, mille raames toimus hulganisti kohtumisi ning ettevõtmisi. Mammutürituse korraldajateks ja läbiviijateks on vabatahtlikest koosnev organisatsioon, kogu mahukas töö viiakse läbi armastustööna.
Lisaks aastaüritusele on organisatsiooni korraldada iganädalased palvussöömingud USA senatis ja kongressis. Valge Maja administratsioon leiab iga nädal aja, mil koos einet võtta ja palves olla.
Palvetada iga päev
Remmeli sõnul ei reklaami ettevõtmine, mille eesmärgiks on koondada maailma poliitikuid ja usutegelasi, kristlust religioonina: «Nad ütlevad, et on Jeesuse järgijad, et kuuluvad sõpruskonda, mille kese on Jeesus.» Nimetatud suunitlus võimaldab ühisesse palveringi tõmmata ka näiteks muhameedlasi. «Ühel üritusel tõusis püsti professor Liibanonist, kes teatas, et on Jeesust järgiv moslem,» toob Meego Remmel näite.
1. veebruari rahvuslikust palvushommikusöögist, mis vältas poolteist tundi Washingtoni Hiltoni hotelli rahvusvahelises balliruumis ja millest traditsiooniliselt võttis osa ka ühendriikide president abikaasaga, jääb Meego Remmel kõige enam meenutama kahte kõnet.
Peakõneleja, inimgenoomi projekti direktor dr Francis S. Collins kõneles oma elukäigust ning jõudmisest usklike keskele. Esineja edastas jõuliselt oma isiklikke otsinguid teel tõe tunnetusele. Ta nentis, et teadus küll vastab paljudele küsimustele, aga ei pööra tähelepanu elu mõtte küsimusele ega vaagi näiteks, mis või kes on peensusteni korraldatud maailma taga.
President George W. Bush pidas pika kõne, kus ta peatus palve teemal. Praktiseeriva palvetajana ei propageerinud ta midagi, vaid rääkis lihtsalt, kui tähtsal kohal on palve tema igapäevaelus ja kui tähtis rahva ja riigi jaoks. «Suurim kingitus, mida kodanikud saavad oma riigijuhile teha, on tema eest palvetada,» kinnitas president Bush, rõhutades, et ta toetub faktile, et tuhanded inimesed iga päev palvetavad tema eest.
Meego Remmel kinnitas, et tõi Ameerika Ühendriikidest, kust palvushommikusöögi traditsioon on lähtunud üle maailma, kaasa mitu ideed, mida rakendada Eestis. Palvushommikusöök advendiaja alguses on evangeelse alliansi korraldusel Eestis toimunud 5 aastat.
Liina Raudvassar