Veerand sajandit tagasi ametisse pühitsetud
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 20. jaanuar 2016 Nr 3 /
Usuteaduse instituudi rektor, assessor ja õpetaja dr Ove Sander ning kaitseväe peakaplan major Gustav Kutsar tähistasid 16. jaanuaril tänujumalateenistusega Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus oma ordinatsiooni 25. aastapäeva.
Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Urmas Viilma, peakaplan Gustav Kutsar, emeriitpeakaplan erukolonel dr Tõnis Nõmmik, õpetaja Gustav Piir, assessor rektor dr Ove Sander, abipraost Arho Tuhkru, organist oli Kristel Aer. Pidulikule sündmusele olid kaasa elama tulnud juubilaride pered ning hulgaliselt ametivendi ja -õdesid, sõpru, tuttavaid, koguduseinimesi, kaitseväelasi.
Enne jumalateenistust käisid tähtpäevalised Tallinna Rahumäe kalmistul, kus süütasid küünlad ja langetasid palves pea peapiiskop Kuno Pajula haual. Pajula oli see, kes ordineeris noored vaimulikud Tallinna toomkirikus 25 aastat tagasi. Ordinatsiooni assistente oli neli: nüüdseks lahkunud praostid Harald Tammur ja Elmar Reinsoo ning tol ajal veel E.E.L.K. õpetajad Tõnis Nõmmik ja Gustav Piir Kanadast.
Jutlustas Gustav Kutsar, jutluse aluseks oli kirjakoht Vanast Testamendist: «Rudjutud pilliroogu ei murra Ta katki ja hõõguvat tahti ei kustuta Ta ära, Ta levitab ustavalt õigust» (Js 42:3).
Jutlustaja leidis huvitavaid seoseid pilliroo ja kristlaskonna vahel ning selgitas harva kasutatava sõna rutjuma (muljuma, rõhuma) tähendusi. Et Kutsar teenis noore vaimulikuna Saaaremaa kogudusi, siis rõhutas ta, et tema vormumist on suuresti mõjutanud saarlased. Kutsar tänas saarlasi selle siira ja sügava usu eest, millega nad noort vaimulikku julgustasid.
Kuldrist koguduselt
Nõmme Rahu kogudus taotles oma õpetajale Ove Sandrile kuldristi kandmise õigust ja konsistoorium selle ka andis. Peapiiskop Urmas Viilma riputas Ove Sandrile kaela kuldristi, mille Nõmme kogudus oli aastate eest kinkinud oma eelmisele õpetajale Voldemar Iljale.
Pärast jumalateenistust esitles Ove Sander oma uut raamatut «Temast, Tema poole ja Tema läbi». Autor ütles, et raamatu pealkiri seostub kolme piiblitegelasega, kes on olulised kõigile vaimulikele: Naatanael, Ristija Johannes ja apostel Paulus. Teos sisaldab viimase kümne aasta üldkirikut ja haridust puudutavaid kirjutisi.
Kes olid need kaks vaimulikku 25 aastat tagasi? Gustav Kutsar oli 25aastane, abielus ja kolme lapse isa (nüüd 4 last ja 6 lapselast), teenis juba paar aastat diakonina Saaremaa Valjala, Karja ja Jaani kogudust.
«See oli aeg, kus tuli hakata kirikule maid ja hooneid tagasi nõutama. Taastasime Pöide koguduse, siis hakkasime Orissaarde kogudust rajama. Tegutsesin kohalikus volikogus, nõustamistelefonis, andsin koolis tunde. Tegemist oli palju,» meenutas Kutsar.
Ove Sander oli alles 20aastane, ka tema oli abielus. Abikaasa Liina meenutab: «Meie esimene laps Samuel sündis juunis 1991 (nüüd on peres kaks poega ja tütar). Nii et ta oli varjatult minuga ordinatsioonil kaasas. Elasime juba Vastseliinas, kus Ove kohalikku kogudust teenis. Tol ajal oli tal õppimine UIs veel pooleli, kuid vaimulikepuudus oli väga suur ja tööle mindi juba õpingute ajal.»
Ove Sander peab oma vaimulikuteel tähtsaimaks olla koguduseõpetaja: «Kogudusetöö on viimane, millest ma loobun. Olen tänulik selle eest, et kirik on mind usaldanud. Ma armastan seda tööd.»
Tiiu Pikkur
Gustav Kutsar
Sündinud 31. jaanuaril 1965 Viljandis
Lõpetanud EELK UI 1999, TÜ magister 2007
TLÜ doktoriõppes al 2011
1989–2000 koguduseõpetaja Saaremaal, 2000–2001 Tartu Maarja koguduses
2002. aastast kaitseväekaplan, Eesti kaitseväe peakaplan al 2016Ove Sander
Sündinud 4. mail 1970 Tartus
Lõpetanud EELK UI 1994, Minneapolise teoloogiaseminari magister 1998, TLÜ filosoofiadoktor 2005
1991–1998 Vastseliina, al 1999 Nõmme Rahu koguduse õpetaja
Usuteaduse instituudi rektor, konsistooriumi assessor