Harkujärve kogukonnakirik rajas Lutheri aia
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 7. juuni 2017 Nr 25 /
Peapiiskop Urmas Viilma üleskutsega istutada reformatsiooni 500. aastapäevaks iga kiriku juurde õunapuu, liitus teise kirikuna Harkujärve kogukonnakirik. Möödunud aasta taasiseseisvumispäeval istutatud õunapuu on väike, aga tubli ja ükskord hakkab ta maitsvaid vilju kandma.
Ent õpetaja Avo Üpruse ja kirikurahva mõte liikus edasi ja küpses otsus rajada kiriku kõrvale midagi suuremat, nimelt kirsiaed ehk Lutheri aed. „Eks me jätkame reformatsiooni,“ sõnab Üprus. „Istutame puid, mille viljad rõõmustavad ja toidavad ümberkaudseid lapsi ja linde. Me ei istuta dekoratiivpuid, vaid neid, mis on ehtsad nagu kirikusõnumgi. Et õunapuu istutasime juba sügisel ära, siis nüüd otsustasime arendada kirsiaeda. Eks seegi on reformatsioon, pidev uuenemine ja vormide muutumine, nii et olemus ei muutu.“
Õpetaja Üprus räägib, et kirsiaia rajamisega asi ei piirdu, vaid kiriku ümbruse korrastamiseks on päris suured plaanid. „Plaanis on uuendada kiriku idaseina taha jääv haljasala. See näeks nõnda välja, et värskendame muru, aga täidame ka pinnast, tõstame seda kõrgemale, sest see on väga märg.
Teiseks plaanime rajada juurde parkimiskohti, et kogu haljasala raamistava idapoolse tee äärde tuleks üks parkimisrida. Harku vald on meid ka rahaliselt toetanud. Praegu ei ole kiriku juures praktiliselt ühtki parkimiskohta, mis sageli probleemiks on.“
Järvesoo pink
23. septembril on Harkujärve kiriku rajaja Aino Järvesoo 107. sünniaastapäev ja selle tähistamiseks pannakse kirsiaeda Aino Järvesoo mälestuspink. „Siinjuures anname teada, et ootame veel ideid pingile tuleva tunnuslause kohta. Konkursi tulemuse kuulutame välja jaanilaupäeval. Pingi jaoks annetab puidu Toomas ja Olga Otsa Saeteenused OÜ ja pingi meisterdab Varbola puupäevade laureaat Jevgeni Nevelsky,“ räägib Üprus.
Harkujärve kogukonnakirik korraldab juba neljandat aastat kristlikku jaanituld koos evangeelsete lauludega. See on karske pidu, rõhutab Üprus ja lisab, et see on alati hästi õnnestunud olnud.
Miks kogukonnakirik?
Kirik on ju ikka keset küla olnud, mis siin siis teisti on? „Teisiti on see, et oleme avatud kõigile inimestele ja organisatsioonidele, oleme kohalike inimeste teenistuses,“ selgitab Üprus. „Meil ei ole sündinud oma kogudust, mina olen Peeteli koguduse liige ja Tallinna praostkonna vikaarõpetaja. Teenin Harkujärve kirikus, mis on praostkonna misjonipunkt.
Meil on igal pühapäeval kell 17 jumalateenistus, kus käivad ümberkaudsed inimesed, on aktiivne kultuuri- ja kontserdielu, siin on väljas Aino Järvesoo maalide näitus.“ Kiriku ruumides tegutseb päevakeskus, on laste päevahoid, mitmed huviringid, perenõustamine, kasuperede tugikeskus. Nädalalõppudel on ööpäevaringne intervallhoid raske ja sügava puudega lastele põhiliselt Harjumaalt, kuid kaugeim tuleb Põlvast.
Harkujärve kirik tegutseb tõeliselt 24/7! „See ongi minu mõte, et kui Jumal on andnud meile mingisuguse ressursi ja me oleme sellega liiga kokkuhoidlikud, siis talitame nende kombel, kes talendid maha matavad. Aga kiriku aed on ju ka ressurss ja sellegi mõistlik kasutamine peaks olema iga vaimuliku südameasjaks. Kui sa kasutad oma vaba ruumi ainult paar tundi nädalas, siis see ei ole heaperemehelik!“
Tiiu Pikkur