Ilmus „Moodsa ateismi psühho- analüüs“
/ Autor: Sulev Kasvandik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 28. juuni 2017 Nr 28 /
Maikuus leidis Eestis aset sündmus, mille kohta võib öelda eriline. Eriline on see, et Maarjamaa kirjastuselt ilmus Ignace Lepa raamat „Moodsa ateismi psühhoanalüüs“.
Ignace Lepp (1909–1966), eesti soost seikleja ning hilisem katoliku vaimulik, sai maailmakuulsaks Carl Gustav Jungi õpilasena psühhoanalüüsi viljelemisel. Ta on kirjutanud üle kahekümne raamatu, mille trükiarv koos ingliskeelsete tõlgetega ületab miljoni eksemplari piiri. Nüüd ilmus esimene raamat eesti keeles. Saarde pastori Elmar Salumaa prantsuse keelest tõlgitud tekst ootas trükkimist üle 50 aasta!
Ignace Lepa nimi ilmus „Eesti kirjanike leksikoni“ hiljuti. Et Lepp sinna nüüd jõudis, peab tänu avaldama Vello Salole. Varem on Salo kolleegist kirjutades suhtunud temasse omapäraselt, nimetades Lepa enda poolt kirjutatud elulooraamatut Karl Marxist Jeesuse Kristuseni „illustreeritud elulooks“. (Kokkuvõtlikult on see elulugu Mare-Mai Kõnno tõlkes avaldatud ajakirjas Häädemeeste Elu 2, 2006, 34.)
Aga Lepale raamatute sisu kohta hinnangu andmist Salo on vältinud. Ka eestikeelsele raamatule saatesõna kirjutanud Katrin Laur kirjutab ainult autori elukäigust, mitte raamatust endast.
Esimese hinnangu „Moodsa ateismi psühhoanalüüsile“ sain teoloog Toomas Paulilt, kus ta Häädemeeste Elule (1, 2009, 39) kirjutatud artiklis „Ignace Lepa lugemise jäljed“ ütleb: „Ignace Lepp jäi igatahes meeldivana meelde. Tema ateismi eri vormide süvapsühholoogiline analüüs tundus ääretult sümpaatsena. Elades keset argiateismi ja kohates vahel innukaid võitlevaid ateiste oli Lepa raamatut lugedes pidevalt tunne: ja-jah, nii see nendega on.“
Sulev Kasvandik