Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.
Ladegasti orel juhatas sisse suveakadeemia
15.–21. juulini toimus Eestis I rahvusvaheline suveakadeemia teemal «Saksa romantiline orelimuusika». Algus tehti Valgas unikaalsel Ladegasti orelil.
Valgas on alguse saanud nii mõnigi orelimuusikaga seotud üritus, näiteks laste orelifestival 2005. aastal.
Suveakadeemia meistrikursuste õpetaja oli Pieter van Dijk Hollandist, kes on Alkmaari linna organist ja sealse orelifestivali kunstiline juht. Alkmaaris on 300aastane restaureeritud van Hagelbeeri / Schnitgeri orel. Lisaks kontserttegevusele Euroopas ja Ameerikas õpetab Pieter van Dijk oreliprofessorina Amsterdami konservatooriumis ning Hamburgi muusika- ja teatrikõrgkoolis. Pealekauba on ta ka hea oreliehituse ja muusikaajaloo tundja.
Väga huvitav oli kuulata tema interpretatsiooni Saksa romantilisest orelimuusikast. Neli kohal olnud Soome Sibeliuse Akadeemia oreliüliõpilast pidid Pieter van Dijkile ette mängima. Valgas toimusid õppepäevad 16. ja 17. juulil, esimesel päeval kestis õppetöö 8 ja teisel 7 tundi.
16. juulil oli orelikontsert, kus esines noor orelivirtuoos Markku Mäkinen Soomest. Ta on lõpetanud Sibeliuse Akadeemia 1999. aastal oreli ja klavessiini erialal interpreedi õppesuunal ning õppinud Amsterdami Kuninglikus Konservatooriumis, mille lõpetas diplomiga cum laude. Mäkinen on tuntud solistina ja kammermuusikuna mitmel pool Euroopas. Ta oli I rahvusvahelise kirikumuusika suveakadeemia kunstiline juht.
Kontserdil esitas Markku Mäkinen Felix Mendelssohn-Bartholdi, Ferenc Liszti, Gustav Merkeli ja August Gottfried Ritteri heliloomingut. Pean tunnistama, et niisugust rasket kava pole meie orelil ühel kontserdil veel ette kantud. Kõik oli virtuoosselt ja filigraanselt täpselt esitatud.
Nii Pieter van Dijkile kui ka Markku Mäkinenile meeldis meie orel väga, sest see on originaalne restaureeritud pill, milliseid Euroopas vähe leidub. Markku Mäkinen tahab juba järgmisel aastal lindistada meie orelit ning tuua siia regulaarselt üliõpilasi Sibeliuse Akadeemiast kirikumuusika osakonnast. Kui Tallinnas meie pilli vastu üldiselt erilist huvi ei tunta, siis näiteks Helsingis ollakse sellest küll huvitatud, sest see on neile lähim ajalooline Ladegasti orel.
Üks huvitav mõte on siduda Valga orel mõne Soome orelifestivaliga, see tooks meile interpreete juurde. Loodetavasti saavad need plaanid teoks, sest Valgas on, mida näidata, mängida ja selle üle ka uhke olla!
Jüri Goltsov,
Valga Jaani kiriku Ladegasti oreli organist