Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mati Sinisaar: lapsi on võimalik aidata ainult meeskonnatöös

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Meeleolukas suvepilt: Mati Sinisaar koos lastega Saaremaa laagrikeskuse õuele reformatsiooni 500. aastapäeva auks istutatud õunapuuga.
Erakogu

„Täna sõidame 20 lapse ja kuue täiskasvanuga pärast kooli Valgehobusemäele suusatama,“ ütleb Mati Sinisaar, EELK Tallinna Peeteli koguduse juhatuse esimees, Peeteli kiriku sotsiaalkeskuse direktor, meie jutuajamise sissejuhatuseks. Peeteli lastel pole see esimene kord suuski alla saada.

„Ma tahan rääkida ühest suurest õnnistusest,“ selgitab Sinisaar. „Juba seitsmendat aastat korraldab Hovdeni mäesuusakeskus Norras oma kulul meie lastele laagrit. Olime selgi jõuluvaheajal seal 12 poisi ja kolme kasvatajaga kaheksa päeva. Lapsed olid vanuses 8–15 aastat, neist kaheksa said üldse esimest korda suuskadele, aga kolmandal päeval sõitsid juba mäest alla. Lastele meeldis väga, ehkki algus oli raske.“

Keerulisemad probleemid
Riski- ja vähekindlustatud perede lastega tegeldakse Peeteli kirikus juba 21 aastat. Mati Sinisaar on kogu selle aja siin ka tegutsenud: vabatahtlikuna, sotsiaaltöötajana ja alates aastast 2000, kui loodi sotsiaalkeskus, direktorina. Selle aja jooksul on elu Eestis palju muutunud, pealtnäha ka laste elu. „Alustasime tänaval elavate lastega, viimane kogemus ses osas on aastast 2007. Visuaalne pilt on paranenud, ent laste mured on ikka väga suured. On palju neid, kes koolis ei käi, alkoholi tarbimise ja liimi nuusutamise asemele on tulnud narkootikumid. Probleemid on keerulisemaks läinud. Lapsed on erinevad: mõni on väga raske perekondliku taustaga, kuid koolis väga hea õpilane. Mõnel on õpimotivatsioon madal ja käitumisprobleemid suured. Aga kõik nad vajavad abi.“
Sinisaare sõnul sai laste aitamine Peetelis võimalikuks tänu sellele, et kirik oli sel ajal, kui alustati, väga halvas seisukorras. „Kui meil oleks siis olnud selline ilus ja korras maja nagu praegu, kas siis oleks olnud võimalik väga halvasti käituvaid, pesemata ja koolis mittekäivaid lapsi tuua kirikusse pesema ja sööma ning pakkuda neile võimalust, et nad saaksid siin elada?“

Lapse omal soovil
Mis teeb rõõmu? „See, kui me näeme, et meie meetod, mis põhineb lapse omal soovil ja suurel avatusel, motiveerib last õppima. Rõõmu teeb see, et paljudest kunagistest „lootusetutest“ lastest, kes elavad nüüd nii Eestis kui Saksamaal, Rootsis, Soomes jm, on saanud tublid töö- ja pereinimesed. Kõige suurem rõõm on, et kunagiste kasvandike lapsed sirguvad täiesti turvalistes peredes.“
Aastatega on tulnud teadmine, et mida nooremate lastega alustada, seda tulemuslikum see on. „Kahjuks kõigile lastele ei sobi meie avatud ustega keskus, nad lahkuvad siit ja nende saatus on sageli kurb. Kuid mõnel läheb hästi just kinnisemas asutuses – Tallinna laste turvakeskuses. Me oleme neile pakkunud võimalust tulla hiljem siia n-ö järelhooldusele. Ja selliseid on mitmeid. Laste paremaks aitamiseks teeme tihedat koostööd lastevanematega, lastekaitsetöötajatega, politseiga ning muidugi koolidega.
Lapsed jõuavad meie keskusesse koolide kaudu, kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajate vahendusel, ka lastevanemate kaudu. Sageli toovad lapsed ise oma eakaaslasi siia ja on ka selliseid lapsi, kes tulevad meie juurde ise.“

Kallis majandamine
Et sotsiaalkeskus on avatud ööpäevaringselt, on selle majandamine väga kallis. Viimane suurem riigi ja kohaliku omavalitsuse toetus saadi 2004. aastal. „Viimasel paaril aastal oleme saanud kohalikult omavalitsuselt toetust ca 250 eurot kuus ja oleme selle eest väga tänulikud. Ent siiani on keskus hakkama saanud ja rõõmu teevad toetajad, kelle olemasolu annab jõudu seda tööd teha. Siinjuures ei saa muust rääkida, kui Jumala armust, kes on saatnud meile annetama eraisikuid ja organisatsioone nii Eestist kui välismaalt. Raske oli siis, kui alustasime, kui meil oli ainult üks mahajäetud kirikuhoone. Oli hirm, et me ei suuda seda korda teha. Kuid Jeesus ütleb: ära karda, ma olen sinuga; ära karda – ma ei jäta sind maha! Jumal on siia saatnud neid, kes meid toetavad. Jumal on meie palveid kuulda võtnud.“
Aastad ei ole maha kandnud mõtet kiriku juurde noortekodu ehitada. „2002 me alustasime, tegime hoone detailplaneeringu ja planeerisime tööd 2016. aastani. Ehkki meie ümbruskonnas on palju neid, kes meid toetavad, on kahjuks ka vastupanu üsna suur. Uue keskuse rajamise plaani on vastustajad ka aastaid tagasi kohtus vaidlustanud ja oleme seepärast suuri kulusid kandnud. Praegu oleme aja veidi maha võtnud. Nüüd palvetame, et kui Jumal on meiega ja me elame, siis see keskus ka tuleb. Meie tõsine eestpalvesoov on, et Jumal annaks meile tarkust vastu võtta õigeid otsuseid.
Me ei taha teha asenduskodu, vaid see oleks õpilaskodu tüüpi. Keskuse üks eesmärke on rajada sinna ka puutöökoda, jõusaal, arvutiklass, millest tunneme suurt puudust.“

Õunapuu ja Saaremaa
Möödunud suvest on Sinisaarel südamlik lugu meenutada. „Ühel ilusal juunikuu päeval sõitis Peeteli kiriku õuele meie hea sõber, Saksa Lunastaja koguduse õpetaja Matthias Burghardt. Ta tõstis autost välja ilusa õunapuu ja ütles, et see on nende koguduse kingitus Peeteli lastele.
Olime just sõitmas järgmisel nädalal Saaremaale, et valmistada laagrikeskust ette laste suvelaagriks. Võtsime õunapuu kaasa ja istutasime selle laagrikeskuse õuele ilusale päikesepaistelisele kohale, tähistamaks ja meenutamaks 500 aasta möödumist reformatsiooni algusest. Loodame, et sellest kasvab suur ja tugev puu, mis oma maitsvate õuntega meile kõigile palju rõõmu toob. Lapsed kastsid teda suvel igatahes hoolega.“
Saaremaa laagrikeskuse ehitamine algas 2001. aastal Saksamaa Hannoveri Waldorfi kooli õpilaste ja õpetajate initsiatiivil, et lastel oleks suvel koht, kus puhata ja töötegemist õppida. Enamik majadest on valminud selle kooli laste, õpetajate ja vabatahtlike abiga, kaasa on aidanud ka sotsiaalkeskuse lapsed. Tänu saunamaja valmimisele saab Saaremaal laagrit ka külmal ajal pidada, see koht on saanud Peeteli lastele maakoduks.

Hea meeskond
Meie jutuajamine hakkab lõppema, vahepeal jagas meiega värskeid positiivseid muljeid Peeteli keskuses asendusteenistust alustanud Taavet Borovkov. Direktorit ootab ees kohtumine arhitektiga, et pidada aru kirikutorni remondi üle ja varsti saabuvad lapsed koolist, ja siis – suusatama!
Kogudus ja sotsiaalkeskus saavad ühe katuse all hästi hakkama, Mati Sinisaar on tänulik: „Tänu Jumalale, et ta on meid hoidnud ja juhatanud, palju andeks andnud ja võimaldanud seda tööd teha. Tahan tänada ka kõiki inimesi, kes on meid toetanud ja toetavad. Olen Jumalale väga tänulik, et asjad on niimoodi läinud ja laste aitamine on Peetelis siiamaani jätkunud. Mulle annavad kindlasti jõudu igapäevast tööd teha lisaks meie laste positiivsetele lugudele ja meie toetajatele ka inimesed, kes Peetelis iga päev töötavad. Lapsi on võimalik aidata ainult meeskonna ühises töös ja see on väga hea meeskond.“
Tiiu Pikkur

EELK Peeteli kiriku sotsiaalkeskus
21 aasta jooksul on abistatud väga paljusid lapsi, pikemaajaliselt 250 last
25 last päevakeskuses, 7 elab kohapeal
17-liikmeline personal, 2 vabatahtlikku Saksamaalt, 1 asendusteenistuja
Sajale vähekindlustatud, lastega perele jagatakse kaks korda kuus toidupakke
Kõik annetused on väga oodatud arvele:
Peeteli kiriku sotsiaalkeskus
Preesi 5/7, 10320 Tallinn
IBAN: EE222200221014102485