Laulatusel on noorte seas väärtust
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 22. august 2007 Nr 31 /
27.–28. septembrini korraldab siseministeerium vaimulikele taas abielude sõlmimise õiguse saamiseks koolituse. Esimesed vaimulikud said perekonnaseaduse muudatuse jõustumisega vastava loa juba kuus aastat tagasi. Tänase seisuga on enam kui pooltel Eestimaa vaimulikel abielude sõlmimise õigus.
Laulatustalitused on viimastel aastatel tõusujoonel olnud ning vaimulike registreeritud abielude arv kasvab kiiresti. Kas tõesti võib see olla märk sellest, et juba mõnda aega ülipopulaarseks osutunud vabaabielu vorm hakkab hääbuma? Ning mis veel tähtsam, kas abiellujad eelistavad üha enam vaimulikku paaripanekut? Küsisime noortelt inimestelt, mida nad arvavad laulatusest ning kas nad laseksid oma abielu vaimulikul sõlmida.
Kutt (28): Ma arvan, et see on moodsa inimese jaoks liiga keeruline protseduur, kogu see leeris käimine ja ettevalmistus. Kui toimingut suudetaks lihtsustada inimestele, kes seda soovivad läbi teha, siis ma usun, et suureneks ka laulatuste arv.
Laulatus originaalsel kujul peaks aga kindlasti säilima nende jaoks, kes seda asja pühendunult võtavad. Et neil ei tekiks tunnet, nagu oleks tegu alaväärsema sündmusega kui kunagi varem.
Kas ise laulatust sooviksin, ei oskagi öelda, sest kogu abielu teema on hetkel vähetähtis ja tagaplaanil. Kui kunagi sinna sadamasse peaksin jõudma, siis usutavasti kaaluksin ka kõik need võimalused läbi.
Tiina (22): Kui laulatust pole, siis pole mõtet pulmi pidadagi. Lihtsalt allkirjade vahetamises pole midagi pidulikku ega pühalikku. Kui abielu pole kiriklik, siis on see ainult seaduslik leping ning alavääristab abielu mõtet. Kiriklikku liitu ei sõlmita niisama, see nõuab suuremat pühendumist.
Kindlasti soovin ka ise laulatust, olen juba leeriski käinud. See on meie peres alati põhimõte olnud.
Marko (24): Laulatus on traditsioon. Sel on olulisem tähendus kui lihtsalt registreerimisel. Kiriklik liit on püha ja usaldusväärne. Kindlasti laseksin ka end laulatada.
Ly (23): See oleks mulle suur ettevõtmine, sest ma pole isegi ristitud. Mu elukaaslane unistab küll kiriklikust laulatusest, ilmselt võtaks selle tema soovil ette küll. Tean inimesi, kelle jaoks laulatus väga oluline on. Minu jaoks pole see vaimulik pool aga väga tähtis. Oleks ilmselt lihtsalt ilusam ja meeldejäävam.
Jaanika (25): Laulatus on ilus, hingeline toiming. See seob inimesi lähemalt, sel on sügavam tähendus. Muidugi laseksin end laulatada.
On rõõm teada, et noori ei hoia koos pelgalt ühiselt võetud noore pere laen, vaid et neid ühendab soov oma armastust seaduse ning Jumala ees kinnitada. Inimestele, kes laulatust soovivad, pole see mitte kultuurikontekstiline tseremoonia, vaid pühendumus ning igatsus Jumala õnnistuse järele kooselus.
Merje Mänd
• EELKs on vaimulikke 213 (seisuga 31.12.2006).
• Abielude sõlmimise õigust omab 151 vaimulikku, neist 134 on EELK vaimulikud (seisuga 1.3.2007).
• Aastal 2006 sõlmiti 6972 abielu, neist 499 vaimulike poolt.
• Aastal 2005 sõlmiti 6141 abielu, neist 440 vaimulike poolt.
• Aastal 2001 sõlmiti 5643 abielu, vaimulike poolt 12 (laulatuste üldarv kirikutes oli 398).*
* 1. detsembril 2001 jõustunud perekonnaseaduse muudatuste alusel võib siseminister vastava koolituse läbinud vaimulikule anda abielu sõlmimisega seonduvate perekonnaseisuasutuse ülesannete täimise õiguse. Allikas: siseministeerium
KOMMANTAAR
Kalle Mesila, Tartu Peetri koguduse õpetaja:
Laulatusi on tõepoolest rohkem kui möödunud aastal – oleme praeguseks 2006. aasta lõpptulemuse juba mõne numbriga ületanud. Väga optimistlikke järeldusi siiski teha ei julge, sest mullu olid laulatused meie koguduses üsnagi madalseisus.
Aga vestlustes ametivendadega kuulukse ka neil olevat tõusutendentsi märgata. Abiellumise elavnemist täheldavad ka perekonnaseisuametid. Ju on abiellumine muutumas trendikamaks nähtuseks kui seni. Annaks Jumal.
Kuid on üks minu meelest murettekitav nähtus ja seejärel ka üks rõõmustav. Esiteks hakkavad tooni andma järjest kallimaks ja pompoossemaks muutuvad pulmapeod, kus kulutusi mõõdetakse vähemalt kuuekohalise arvuga. Aga head meelt teeb, et juba aastaid registreerituna koos elavad paarid on tulnud sooviga lasta endid ka laulatada.