Pikva Miikaeli kabeli argielu
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 22. august 2018 Nr 34 /
Harjumaal Pikva mõisakompleksi kuuluv Pikva Miikaeli kabel on Kose koguduse abikirikuks, kus teenistused toimuvad iga kuu esimese pühapäeva pärastlõunal.
Kose koguduse õpetajal Kerstin Kasel tekkis Pikva kabeliga side juba ammu enne seda, kui ta Kose õpetajaks sai. „Kirikutekstiilide tarvis otsiti aastaid tagasi tikkijaid. Kirjutasin, et mina tikkida ei oska, aga võin heegeldada. Olengi heegeldanud siia kaks pikka pitsi altarilinadele,“ meenutab õpetaja Kask.
Jumalateenistustele jõuab Kerstin Kase sõnul kaks kuni viisteist kirikulist. „Enamik on pärast seda, kui mõisaomanik Mika Orav siin enam ei ela, Kehra Kodust ehk siis erivajadustega inimeste hooldekodust. Mitmed sealt tulijad on Kose koguduse liikmed. See on ka üks põhjustest, miks väga toetan siin teenimist,“ jagab usutletav argielu, lisades, et kahjuks kohaliku rahvaga väga tugevat sidet pole, ent loodetavasti see tekib.
Õpetaja Kase hinnangul Pikva kabelit väga ei teata. Sel kevadel, mil toimus roheliste rattamatk „Kuidas elad, Kõrvemaa?“, oli tal võimalus kabeli olemasolu väga paljude tervisespordi harrastajateni viia: „Matkalised soovisid ka kabelit külastada. Arvasin, et hoian uksi lahti ja veedan siin vaikselt paar tundi, ent huvilisi tuli päeva jooksul katkematu joana. Nii palju inimesi nagu sel päeval siit läbi käis, pole siin ilmselt nende aegade jooksul kokku käinudki. Sain ka kabeli lugu lugematuid kordi rääkida, ega sellest midagi ei teata.“
Pikva kabel on ehitatud 19. sajandi lõpus diakonisside haigla töötajate palveruumiks. Algselt asus see pealinnas Magdaleena haigla kõrval, kus ta jäi ette kinnisvaraarendusele. Pikva mõisakompleksi omaniku Mika Orava eestvedamisel toodi kabel 2004–2005 Tallinnast Pikva mõisa ja peapiiskop Andres Põder pühitses selle 2. novembril 2005. aastal. Sellest ajast on eraomandisse kuuluv kabel kasutuses Kose koguduse abikirikuna. 20. mail 2013 õnnistati sisse kabeli kõrvale püstitatud kellatorn ja uued kirikutekstiilid, mille Tallinna ülikooli kunstide instituudi üliõpilased ehtisid tikanditega vabatahtliku töö korras.
Kätlin Liimets