Kirikumuusikute X suvesess toimus Hiiumaal
/ Autor: Kersti Petermann / Rubriik: Uudised / Number: 29. august 2018 Nr 35 /
13.–14. augustil, enne järgmise õppeaasta algust olid EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna õpilased, vilistlased ja õppejõud juba kümnendat korda suvesessil.
Kui eelmise aasta reis viis meid Saaremaa oreleid avastama, siis seekord võtsime suuna Hiiumaale. Suvesesside mõte on algusest peale olnud veidi vabamas õhkkonnas kokku saada, teadmisi ning kogemusi jagada, uusi paiku avastada ja oreleid uurida-mängida.
Selle aasta reisi esimeseks peatuspaigaks oli Jausa külas asuv ligi sada aastat vana priilaste palvemaja, mille ajalugu ja omapärast lauluvara tutvustas meile kirikumuusika osakonna õppejõud Kaie Kant. Priilaste liikumine sai alguse 1880ndatel ja selle mõju on Hiiumaal tunda praeguseni.
Käinas külastasime helilooja ja organisti Rudolf Tobiase, kelle sünnist möödub tänavu 145 ja surmast 100 aastat, majamuuseumi.
Tobiaste kodus, mis tolle aja kohta oli väga suur hoone, peeti ka vallakohut. Käina kiriku köstri pere elutoas on praeguseni säilinud vana klaver, millel Rudolf pilli mängima õppis, samuti tema isa meisterdatud koduorel.
Praegune Pühalepa Laurentsiuse kiriku orel on ehitatud 1977. a Rootsis (orelimeister Orvan Smedman) ja teenib kogudust alates 2016. aasta suvest, organist on Helle Nittim. Pühalepa kiriku eelmine, C. A. Tantoni orel hävis II maailmasõja järel.
Traditsiooniline suvesessi orelikontsert toimus seekord 13. augusti õhtul Pühalepa kirikus, kus mängis seitse organisti: Kristel Aer, Virge Kadarik, Ester Ilves, Helle Suurlaht, Olga Gams, Katre Kruuse ja Kersti Petermann.
Kontserdi kavas olid nii Saksa baroki- ja Prantsuse romantismiaja heliloojate kui ka Eesti heliloojate E. Arro ja R. Toi oreliteosed.
Suvesessil osalejate järgmisteks peatuskohtadeks olid hetkel remondis olev Kärdla Johannese kirik, kus on Hiiumaa suurim orel (Walckeri orel aastast 1904), Emmaste Immanueli ja Reigi Jeesuse kirik. Emmaste kiriku- ja koguduseelust andis meile hea ülevaate Lui Remmelg.
Kui Emmaste kiriku pill on kahjuks üsna kehvas seisus ja puukoi on oma hävitavat tööd jõudsasti juba teinud, siis väike viie registriga Reigi kiriku orel on vaatamata oma auväärsele vanusele töökorras ja kasutusel nii jumalateenistustel kui ka kirikukontsertidel. Reigi kiriku ajaloost ja kogudusetööst rääkis meile diakon Triin Simson.
Reisi teisel päeval liitus reisiseltskonnaga kohalik organist ja koorijuht Siiri Rüütelmaa, kes on lõpetanud kirikumuusika D-kursuse 2009. a ning teenib praegu kaasa Emmaste, Käina ja Kärdla koguduses.
Hiiumaal olles tuli kindlasti ära käia ka Kõpu tuletorni juures, kus julgemad ronisid üles torni kaunist vaadet nautima. Eriliselt meeldejääv oli kõigile osalistele suurte mustikametsade keskel asuv õigeusu kiriku Malvaste Prohvet Eelija kabel, 1925. a ehitatud puukirik, kuhu me kahjuks sisse ei saanud.
Kirikumuusikute suvesessi lõpetasime Pühalepa vennastekoguduse palvemajas, mida tutvustas meile Lui Remmelg.
Suur tänu kõigile, kes aitasid need õnnistusrohked päevad korraldada.
EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna esimene õppesessioon toimub 10.–12. septembril.
Kersti Petermann,
UI kirikumuusika osakonna juhataja