Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lugeda saab Keila kiriku ajaloost

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Keila kirik.
Arhiiv

Aasta alguse Keila Lehes hakkas järjeloona ilmuma Keila koguduse kunagise õpetaja Ado Köögardali raamat „Keila kihelkonnaloost“.

„Nõnda sündinud hirmsa lumetuisuga 5. aprillil 1884. a leerilaste pühal, kus tuisk nii kange oli, et suurem osa leerilapsi kirikusse tulemata jäi ja kirikuõpetaja üksnes vaevaga ja katkirebenenud hobuseriistadega kirikusse saabus,“ kirjutas Ado Köögardal (snd 1891), kes teenis kogudust aastast 1921 kuni surmani 1957.
Ilmunud aastal 1924 Eesti Kirjastus-Ühisuse väljaandena, on raamatut lugenud tõenäoliselt vähesed. Aga kajastades suuresti kiriku ajalugu ja põhinedes peamiselt koguduse arhiivi andmetel, võiks see huvi pakkuda ka tänapäeval ajaloost ja kultuurist huvitatutele. Huvitav lugeda oli ka ülal toodud katket. Aga samuti pakkus põnevust sõna „amtmann“. Wiedemann esitas oma sõnaraamatus (1893) sama sõna kujul „ammetmik“ või „ametnik“.
Raamat oli trükitud gooti tähtedes, kirjutatakse Keila Lehes. Raamatut luges ajalooharidusega Endla Lindmäe, teksti sisestas arvutisse tema poeg Tanel. Nüüd saab raamatut tasuta lugeda Keila Lehest, mille leiab ka veebist.
Ado Köögardalil on ilmunud lasteraamat „Õunavargil“ (1934) ja romaan „Rahula kirikla“ (1938), kus ta kirjeldab Kaskemäe nime all elu ühes Põhja-Eesti kiriklas. Teada ja tuntud on tema päevaraamatud, mida ta pidas aastatel 1919–1952. Päevaraamatu sissekandeid saab lugeda Harjumaa muuseumi kodulehelt internetist.
Ado Köögardalile meeldis omaaegset eluolu ka pildistada ning 2009. aastal andsid kunagise kirikuõpetaja järeltulijad välja päevapiltidega fotoalbumi „Väljasõidud Eestis“.
Eesti Kirik