Oru Evangeelne Rahvaõpistu alustas tegevust
/ Autor: Piret Riim / Rubriik: Uudised / Number: 28. august 2019 Nr 34 /
„Loodame hakata tänast päeva, 3. augustit tähistama oma sünnipäevana,“ avas Oru Evangeelse Rahvaõpistu teemapäeva „Palve kui teraapia“ Tuhala Kaarli koguduse juhatuse liige Margus Suumann, üks loodava sihtasutuse eestvedajaid.
Veerandsaja mehe ja naise ette, kes olid kohale tulnud naabervaldadest ja kaugemaltki, toodi alustava kristliku elulaadi keskuse esimene, hoolikalt ettevalmistatud koolituskalender 2019/2020.
Mõttekaaslastena olid avatud uste päeva läbi viima kaasatud hingehoiuõppejõu kogemusega Tiit Pädam ning Jõelähtme kiriku ümber mitmekesise aiaga katsetav Margus Kirja. Nende ettekanneteks olid vastavalt „Evangeelium ja teraapia“ ning „Kloosterlik aiakultuur – ora et labor“. Tuhala koguduse õpetaja Tauno Kiburi teema oli „Palve elukestva õppena“.
„Esmased tarbeasjad on meil olemas, aga hingerahu puudub endiselt,“ iseloomustab Kibur eestimaalaste olukorda AD 2019, mis paneb inimesi järjest enam huvi tundma vaimuliku süvakultuuri vastu. „Oleme palju väärtuslikku kiriku rikkast pärandist kerglaselt loovutanud uususundite propageerijaile, kes seda õigesti kasutada ei mõista,“ kahetseb Kibur.
Maaliliste põlispuude varju peituv kahekordne Oru mõisahoone Kose vallas üllatab mitteuhkeldava, lausa askeetliku välimusega. Askees osutubki päeva üheks võtmesõnaks ja seda mitte lihasuretamise, vaid harjutuse tähenduses.
Ettekannetes kõlavad nii ida- kui ka läänekirikute kloostrikordade rajajate nimed kuni möödunud sajandi palvevägilaste, Athose vaga Siluani ja vanake Sofronini. Ei peljata kasutada ka psühholoogia avastusi selleks, et reklaamimaailma ja projektiaruannete keele küüsi langenud, killustunud ja katkist eestlast muuta suutlikuks vastu võtma Jumala tervendavat armu.
Inimesele lähenetakse siin kui tervikule, nii horisontaal- kui ka vertikaalmõõtmes. Alates sügisest peamiselt kord kuus laupäeviti plaanitud sarjad kannavad pealkirju „Kasvukool“ „Otsida inimest“, „Aianduse töötoad“, „Looduskosmeetika kursus“ ja „Käsitöö õhtud“, samuti „Nädalavahetuste retriit“. Täpsem info on leitav kodulehel orumoisakool.com.
Inspiratsiooniallikatena Eestist mainiti näiteks Arvo Pärdi keskust Laulasmaal ja ikoonimuuseumi Tallinna vanalinna varjulises sopis. Küllap võivadki mõningad nähtused teostuda vaid anonüümsest linnakärast eemal, kristlikult mõtestatud keskkonnas lähedaste keskel, usutakse Orul.
Maailma meeletusest eralduda aitavat kindlapiirilist paika on meeleparanduslikul tervenemisel oluliseks peetud sajandeid ning uinuvas olekus mõisaparkigi hakatakse kursuste käigus rajama mitmekülgset aeda. Justkui ennustähena on siin juba näha põlispuid, mille kahjustunud osade kõrvalt on tärganud uued elujõulised võrsed.
Piret Riim