Poolas peeti kongressi pühadest paikadest
/ Autor: Siiri Merila-Hubbard / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 22. jaanuar 2020 Nr 3 /
Eelmisel aastal osalesin Poolas Krakówis paavst Johannes Paulus II-le pühendatud kongressil. Kongressi läbiv teema oli Poolast pärit paavsti vaimne pärand, temaga seotud paigad ja laiemalt palverännuturism.
Kongressi peeti kolmandat korda. Organiseerija oli Krakówi turismikompanii Ernesto Travel koostöös kohaliku Małopolska turismiorganisatsiooniga. Üritusel oli üle saja osavõtja Ameerikast, Euroopast, Austraaliast.
Jäädvustatud mälestus
Kongressi esimene töine päev toimus Johannes Paulus II keskuses Krakówi linna servas. Tänav, mis viib keskuse juurde, on saanud nimeks Totus Tuus.
Totus Tuus oli paavst Johannes Paulus II (18.5.1920–2.4.2005) apostlik moto, mis tähendab „täielikult Sinu“. Motoga väljendas paavst täielikku ja sügavat pühendumist neitsi Maarjale ja pühale kolmainsusele.
Poola helilooja Henryk Górecki (1933–2010) on kirjutanud heliteose „Totus Tuus“ segakoorile 1987. aastal. Sellega märkis helilooja paavsti kolmandat külaskäiku (palverändu) oma kodumaale Poolasse sama aasta suvel.
Johannes Paulus II keskus Krakówis on unikaalne kultuuri- ja vaimne keskus, kus säilitatakse paavsti pärandit ja traditsioone, tehakse uurimistööd ja tutvustatakse katoliikliku maailma suurkuju maailmale. Hoone on püstitatud kohale, kus II maailmasõja ajal asus keemiatehas, milles tulevane paavst, noor Karol Wojtyła oli sunnitud töötama. Hoone nurgakivi õnnistas 2006. a Johannes Paulus II järglane paavst Benedictus XVI.
Keskuse arhitektuuriline kese on keldrikorrusel asuv kaheksanurkne reliikviate kabel. Kabeli keskel on laegas, milles hoitakse vereplekkidega rüüd, mida püha isa kandis 13. mail 1981, päeval, mil teda üritati mõrvata. Keskuses on kirik (katedraal), muuseum, raamatukogu, konverentsisaal, vabatahtlike õpperuumid, uurimiskeskus, laste mängunurk, infokeskus-pood, majutusruumid. Keskuse tornist avaneb väidetavalt parim vaade Krakówile.
Religiooniturism
Teistel päevadel külastasime paavstiga seotud paiku ja Poola suurimat palverännakute sihtkohta Częstochowat.
Esitluste ja ürituse kandvaks teemaks oli rahvusvaheliselt hoogu koguv religiooni- ja palverännuturism. On ju tuhandetesse aastatesse tagasiulatuvad palverännakud vanim turismivorm.
Tänapäeval on palverännakutest saanud turismi oluline haru. Euroopa pühadesse paikadesse saabuvad ka 21. sajandil eri põhjustel tuhanded palverändurid kogu maailmast. Paljud turismifirmad Euroopas ja mujal ongi spetsialiseerunud spirituaalse turismi korraldamisele. Kongressil räägiti ka sageli unustusehõlma jäänud kirikumuuseumidest, nende eripäradest ja reliikviatest, mida võib kirikute juures näha. Oluline osa oli ka isiklikul suhtlusel ja kontaktide loomisel.
Pühapaigad
Peatun kongressil räägitud Euroopa olulisematel pühapaikadel, millest on saanud palverännakute tuntuimad sihtkohad. Kas uskuda kunagi nähtud ilmutuste reaalsusesse ja pühapaikades leiduvatele reliikviatele omistatud müstilisse võluvõimu, jääb igaühe kogeda-otsustada.
Fátima Kesk-Portugalis. Suvel 1917 nägid kolm last korduvalt neitsi Maarja ilmutust, kes ennustas kolme nähtust: paarkümmend aastat hiljem taevalaotust katvat põhjavalgust (aurora borealis), II maailmasõda ja 1981. aastal paavstile tehtud mõrvakatset. Lúcia dos Santos, üks ilmutuse nägijatest, kanoniseeriti ja Fátima on palverännakute sihtkoht olnud enam kui sajandi.
Altötting Lõuna- Saksamaal. Väidetavalt oli 9. sajandil siinsesse õukonnakirikusse jõudnud apostel Filippiuse käsi. 14. sajandil tuli lisa: musta madonna nikerdatud kuju, millele omistati imettegevaid võimeid. Altötting on osa Euroopa palverännakute võrgustikust, tihti peatuvad siin Santiago de Compostelasse rändajad.
Mariazell Austrias. Suurim palverännakute sihtkoht Austrias. Austuse objektiks on laimipuust nikerdatud ja imettegev neitsi Maarja kuju. Kujukese tõi Mariazelli munk Magnus 1157. aastal. Magnus asutas kabeli, mille ümber kasvas linn. Mariazell sai palverändurite sihtkohaks 12. sajandil, hiljem kujunes palvekäik Mariazelli kriminaalkurjategijatele ja patutegijatele lunastuskäiguks.
Mariazelli reliikvia on aidanud ravida haigeid, saada võitu sõjas.
Loreto Kesk-Itaalias. Loreto basiilika peidab endas majakest, milles katoliikliku uskumise kohaselt olevat elanud neitsi Maarja. Majakese tõid oma tiibade jõul Naatsaretist muslimite rünnakute eest Loretosse neli inglit. Selles olevat elanud püha perekond: Maarja, Joosep ja Jeesus.
Väidetav neitsi Maarja maja on lihtne kivihoone, uks avaneb põhja, aken läände. Majas olevas orvas on liibanoni seedrist nikerdatud ja ohtralt juveelidega kaunistatud neitsi Maarja ja lapse must kuju. Loreto basiilika on olnud palverändurite sihtkoht 14. sajandist.
1920. a kuulutas paavst Benedictus XV Loreto madonna lendurite, lennunduse ja lennukiga sõitjate pühakuks.
Lourdes Lõuna-Prantsusmaal. Püreneede jalamil Haute-Pyrénées’ departemangus Lourdes’i linnakeses nägi kohalik talutüdruk Bernadette Soubirous 1858 neitsi Maarja ilmutust kaheksateistkümnel korral. Bernadette kuulutati 1933 katoliku pühakuks.
Palverännakute sihtkohaks on saanud väike Massabielle’i eenduv kaljukoobas Gave de Pau jõe ääres, umbes kilomeeter linnast. Koopa lähedal olevast allikast jooksval Lourdes’i veel usutakse olevat tervendav toime, kuigi teaduslikud uuringud pole vee raviomadusi kinnitanud. Koopa lähedal on 22 kirikut-kabelit jumalateenistusteks. Lourdes on Pariisi järel Prantsusmaa teine turismisihtkoht, kogu maailmas Rooma ja Iisraeli järel kolmas.
Einsiedeln Šveitsis. Schwyzi kantonis Zürichi lähedal asuv benediktiini klooster on Šveitsi suurim palverännakute sihtkoht. Einsiedelni kloostrikirik on pühendatud kõigile erakutele, Jumalale pühendunutele ja üksinduse valinutele. Oma erakla-kiriku asutas erak (eremiit) püha Meinrad 9. sajandil Etzeli mäe küljele. Aastal 934 rajas Eberhard, üks Meinradi järgijatest, mäeküljele kloostri ja kiriku. Legend räägib, et kiriku pühitsesid Jeesus, tema neli evangelisti, püha Peetrus ja püha Gregorius.
Tuhande aasta jooksul on Einsiedeln olnud vaimse elu keskus, siin on elanud paljud pühakud ja õpetlased. Kloostri ja kiriku raamatukogu ja arhiiv sisaldavad hindamatuid käsikirju ja veerand miljonit raamatut. Einsiedelni kloostrikirik ja võõrastemaja on Santiago de Compostela palverännakuteel, kuuludes üleeuroopalisse religioosse turismi marsruutide võrgustikku.
Częstochowa Lõuna-Poolas. Częstochowa kloostri asutasid 1382 Ungarist tulnud püha Pauluse ordu mungad. Kloostris asub neitsi Maarja ikoon, millel on kujutatud jumalaema ja Jeesus-laps. Ikoon on tuntud Częstochowa „Must madonna“, millele on omistatud imettegevad võimed.
Kloostri reliikviate hulka kuulub ka endise Poola presidendi Lech Wałęsa Nobeli rahupreemia medal.
Pühakohad on väikestes linnades või kõrvalistes kohtades. Leides teed nende juurde tuleks austada loodust ja kohalikku elu ning – veel parem – olla roheline ja läbida suurem osa rännakust pärast lähimat lennu- või raudteejaama jalgsi. Nagu vanasti!
Siiri Merila-Hubbard
Pildigalerii: