Küpses eas Issanda viinamäele
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Portreelood / Number: 17. juuni 2020 Nr 25/26 /
Möödunud pühapäeval ordineeriti Muhu kirikus Saarte praostkonna vikaardiakoniks Muhu koguduse liige Igor Gräzin (67). Ordineeris peapiiskop Urmas Viilma, assisteerisid piiskop Joel Luhamets ja Saarte praostkonna praost Anti Toplaan.
Muhu saare südames Liiva külas asuvas 13. sajandil ehitatud Muhu Katariina kirikus oli 14. juuni pärastlõunal elevust. Algas õppejõu, avaliku elu tegelase ja endise poliitiku Igor Gräzini teekond vaimulikuna Issanda viinamäel. Kui tavapäraseks on saanud, et piiskopid ordineerivad oma piirkonnas, siis sel korral tegi seda ülemkarjane, kuna Urmas Viilmal oli ordineeritu vaimuliku kutsumuse äratundmises oma osa.
Lisaks ordineerijatele teenisid jumalateenistusel kaasa Saarte praostkonna abipraost Rene Reinsoo, Muhu koguduse hooldajaõpetaja Hannes Nelis ja Jämaja koguduse õpetaja Anu Konks, orelil mängis Tiiu Liventaal. Teiste kirikuliste seas osalesid veel emeriitpeapiiskop Andres Põder, Karja koguduse õpetaja Veiko Vihuri, kaitseväe peakaplan Gustav Kutsar, Vancouveri koguduse õpetaja Algur Kaerma ja Muhu vallavanem Raido Liitmäe.Pärast jumalateenistust toimus koosviibimine Muhu pastoraadis.
Kristuse apologeet
On huvitav ja isegi üllatav, et vaimuliku ametisse jõuab järjest enam küpses eas inimesi, kes kogu oma elukogemuse ning tarkuse on valmis Kristuse ja kiriku heaks panustama. Jumal kutsub, keda ta tahab ja millises vanuses heaks arvab. Tema õuedes puhkeb õisi ka südaööl.
Kuna kiriku seaduste järgi peaks vaimulik 65aastaselt emerituuri siirduma, siis pikendas kirikuvalitsus ordineeritu ametiaega 27. juunini 2022, mil diakon Gräzin saab 70aastaseks. „Igor on aktiivse eluhoiakuga ja jõudnud eluetappi, milles on leidnud tasakaalupunkti. Ta on oodatud kõneleja erinevatesse kogudustesse. Selline lähenemine võiks tähendada ka EELK vikaardiakon olemist, ent kuna ta elab Muhus, siis tegime sellise otsuse,“ ütles praost Anti Toplaan, lisades, et loodab temast abi, et vähendada kolme kogudust teeniva õpetaja Nelise koormust. Samas peab ka arvestama, et Gräzin jätkab õigusteaduse õppejõuna Tallinna ülikoolis.
„Hetkel käib Muhu kirikus rahvast rohkem kui enne eriolukorda. Igor on ka tunnistanud, et tema kutsumus on pannud poliitikutest sõpru küsima usu kohta. Teatud mõttes on doktorikraadiga mehest saanud Kristuse apologeet,“ ütles praost rahulolevalt.
Tasakaalu ja rahu sõnum
Diakon Gräzin sedastas, et ordinatsioon on teatud mõttes nagu sünnipäev: „See on vastutusrikas samm ja seda pole võimalik olematuks teha. Tekib hoopis teistsugune ja tihedam side kirikuga. Tegu pole tavalise töölepinguga, et kirjutad alla ja hakkad tööle. See muudab sinu positsiooni reaalses elus.“
Millest ordineeritu jutlustas? Diakon Gräzin toetus varasemale elukogemusele juristina ja sidus perikoobis (Am 8:4–8) juttu oleva kaubandusliku pettuse ehk ostu-müügi oskuslikult sõnumiga tasakaalu ja rahu otsiva ning pakkuva Jumalaga: „Kogu Jehoova sõnum on Vanas Testamendis tasakaalu ehk rahu sõnum. Näiteks Soodoma ja Gomorra lugu on tegelikult lugu, kuidas leida rahu. Seda ei leita ja saadakse hukka. Kui Mooses räägib kümnest käsust, siis püütakse seal ju kõik see, mis rahu ei ole, rahuks teha. Ka ost ja müük peab tooma rahu mõlemale osapoolele. Inimene vajab rahu leidmiseks kannatlikkust.“
Siinkohal juhtis kõneleja tähelepanu paradoksile, et kõikvõimas Jumal on valmis inimesega läbi rääkima ja kompromisse tegema, ent nii tol ajal kui ka praegu leidub neid, kes pole kompromissideks ehk tasakaaluks valmis. „Tasakaal pole eesmärk omaette, tasakaalu annab rahu, mis tuleneb suhtest Jeesusega. Kui me ei leia rahu, siis vähemasti teame, mille poole läheme. Kui ühel hetkel saame aru, et oleme tasakaalus ja rahus/rahul, siis oleme ka valmis minema igavesse ellu,“ lõpetas ordineeritu seosterikkalt ja suurepärase üldistusvõimega peetud jutluse.
Kätlin Liimets