Sotsiaalministeeriumi soovitusi
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 23. september 2020 Nr 36 /
1. Kasuta koroonaäppi „Hoia“. Laadi enda telefoni koroonaäpp, mis hoiatab sind, kui oled olnud lähikontaktis (vähemalt 15 minutit kuni kahe meetri kaugusel) positiivse koroonatesti saanud inimesega.
2. Ühiskonnaelus osalen aktiivselt ainult siis, kui tean ja tunnen end tervena ning ei ole olnud lähikontaktis koroonaviirusesse nakatunuga.
3. Hügieenisoovituste järgimine on hea viis nakkushaiguste ennetamiseks: pese hoolikalt ja regulaarselt käsi, mustade kätega ära puuduta suud, nina ega silmi; hoia võõrastega distantsi.
4. Mistahes haigussümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust perearstiga.
5. Kui oled COVID-19-positiivne või kahtlustad haigestumist: püsi kodus ja võta ühendust oma perearstiga; väldi kontakte teiste inimestega, järgi hügieeni; võimalusel lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada; ära jää üksi, suhtle oma lähedastega kasutades sidevahendeid.
6. Kui oled olnud haigestunud (COVID-19-positiivne või mitte) inimesega lähikontaktis: püsi kodus ja jälgi oma tervist 14 päeva jooksul; võta ühendust perearstiga; väldi kontakte teiste inimestega, järgi hügieeni; poodi või apteeki võib minna ainult äärmisel vajadusel (kandes maski, hoides distantsi ning järgides hügieeni); isolatsioonis viibides võib liikuda üksi vabas õhus ilma maskita, vältides kontakti teiste inimestega.
7. Maski tuleb kanda kõigil haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski tasub kanda külastades rahvarohkeid suletud ruume – poed, kaubanduskeskused, ühistransport jm. See on tungivalt soovitatav just nendes piirkondades, kus on tekkinud uued nakkuskolded. Maski tuleb paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti, ennast nakatamata.
8. Pere- ja eraüritusi on praegu riskantne korraldada, seda eriti nendes piirkondades, kus koroonaviiruse levik on suurenenud. Soovitatav on üritused lükata 3–4 nädalat edasi ja seejärel uuesti olukord üle hinnata. Riskide püsimisel või kõrgenemisel tasub üritus üldse ära jätta või lükata see tulevikku. Kui üritus on täiesti vältimatu, tasub seda teha võimalikult väikeses seltskonnas, järgides kõiki terviseameti turva- ja ohutusnõudeid. Vajadusel konsulteerida mõne terviseameti spetsialistiga.