Hoidkem ka oma hinge!
/ Autor: Kai Jõemets / Rubriik: Elu ja Inimesed, Hingehoid / Number: 30. september 2020 Nr 37 /
Mõni aeg tagasi kohtusin haiglas eaka prouaga, kes kuuldes minu ametist mulle nukralt otsa vaadates lausus: „Oh lapsuke, millise töö sa oled küll valinud. Sa annad ju sellega osa enda tervisest.“ Viis, kuidas ta seda ütles, pani mind sügavalt mõtisklema hingehoidja rolli ja sellega kaasnevate ohtude üle.
Kõige kulutavam osa
On üldtuntud tõde, et läbipõlemine ohustab eelkõige aitamisega seotud elukutsete esindajaid. Martti Lindqvist kirjeldab oma raamatus „Aitaja vari“ väga huvitavalt aitamisega kaasnevaid eri tasandeid. Ühest küljest on tegemist inimestele suunatud tööga, milles antakse või tehakse kellegi jaoks midagi. Teisest küljest on inimestega töötamise elukutsete keskne ülesanne olla inimene, kasvada inimesena ja jagada inimeseks olemise kogemust. Elukutselistele aitajatele on iseloomulik see, et tegutsetakse teadlikult võetud rollis, milles ollakse aidatavate käsutuses.
Tõenäoliselt kaasneb aitamissooviga alati teatud kutsumus teha abistavat tööd. Aitajatel on valdavalt aitamist soodustavad isikuomadused, motiivid, maailmavaade jne. Lindqvisti sõnul on see ametialane paratamatus, mis pole saavutatav vaid ametialaste abinõudega. See eeldab seda, et aitamisega antakse aidatavale alati ka osa iseendast. Seesugune kahetasandilisus on aitamise kõige tänuväärsem, aga kahjuks ka kõige kulutavam osa.
Läbipõlemise vältimine
Hingehoidja on elukutseline aitaja, kes tegutseb seega teadlikult võetud rollis. Hingehoiutöö viib enamasti kokku inimestega, kes mingil põhjusel on katki, vajades tuge ja mõistmist. Empaatia ja kaastunne on aitamise juures hädavajalikud omadused, kuid sellega kaasnevad ka teatud ohud: samastumine, tunnete ülekanne, emotsioonide kontrollimine jne.
Mõni lugu võib olla nii ränk, et seda kuulatagi on raske. Olles hingehoidjana toetaja rollis, peab suutma oma emotsioone kontrollida, sest muidu võib juhtuda see, et abivajaja hakkab hoopis lohutama abistajat. Läbipõlemise vältimiseks on oluline, et ka aitaja endas tekkinud tundeid ei eiraks, vaid nendega tegeleks. Kuidas siis säästa ennast läbipõlemise eest? Hingehoidjale on kindlaks tugisambaks usk ja Jumal. Palve annab alati jõudu ja rahu, kogudus tuge. Ometigi võivad seoses hingehoiutööga esile kerkida erinevad küsimused, hirmud, ebakindlus, ebaadekvaatne enesekriitika jne. Ma usun, et enamikul hingehoidjatel tekib aeg-ajalt abituse tunne või küsimus, et kas ma ikka tegin õigesti.
Mõnikord võib juhtuda, et kellegi lugu jääb pikaks ajaks painama. Sellisel juhul on abiks vestlus mentoriga või supervisioon. Lindqvisti sõnul on supervisioon hetkel üks levinumaid viise aitajate ametialaseks toetamiseks. Selle tugevuseks on asjaolu, et töötatakse ametialase ja isikliku piirimail. Probleeme vaadatakse mõlemalt poolelt.
Hoidkem eelkõige ennast
Supervisioonis on võimalik lahendada tööpingeid, näidata iseenda abitust, leida lahendusi, saada tuge ja tagasisidet oma töö kohta ning tugevdada oma isiklikku ja ameti-identiteeti.
Selleks et hingehoidjana ellu jääda, on vaja rasked juhtumid läbi ventileerida. Alles siis saab need lõplikult maha panna. Läbipõlemise vältimiseks on oluline aktsepteerida elu sellisena, nagu ta on. Kahjuks jääb alati lugusid, mis ei ole õnneliku lõpuga. Kõiki lihtsalt ei ole võimalik aidata. See ei tähenda seda, et olen hingehoidjana läbi kukkunud. Aeg-ajalt peab lihtsalt leppima, et elus ei lähe kõik nii, nagu soovime.
Oluline on õppida ka ennast aktsepteerima. Hingehoidja ei ole üliinimene. Ta ei pea olema ideaalne ja kogu aeg edukas. Oluline on mõista, et me tõepoolest võimegi olla vahel nõrgad, halvad, abitud, ebaõnnestunud ning sellele vaatamata ennast armastada.
Olen täielikult veendunud selles, et teisi aidata saab vaid see, kes iseennast adekvaatselt austab ja armastab. Põhitõde ongi selles, et teistele anda saame vaid siis, kui meie enda karikas on täis. Hoidkem siis ennast ja oma hinge, sest alles siis on võimalik hoida teisi. Sellisel juhul ei teki ohtu, et anname aidatavale kaasa ka osa enda tervisest.
Kai Jõemets,
hingehoidja ja superviisor