Saadi tuttavamaks oma kiriku pärandiga
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 2. detsember 2020 Nr 48 /
Juuru koguduse rahvas käis leemetipäeval Niguliste kirikus Ackermanni näitusel.
Üle 300 aasta tagasi sai Juuru pühakoda kantsli, mille figuurid ja ornamendid valmistas ülbeks ja andekaks nimetatud puunikerdaja Christian Ackermann oma abilisega. Kantsel on pühakoja suurim vaatamisväärsus, selle valmimisajaks on aasta 1690. Kõik näitusekülastajad Nigulistes saavad näha Juuru kantslit, mis puunikerdaja loomingus on eriline. Nimelt jäi see valmimise ajal värvimata. Kirikukroonika järgi lubanud Hõreda mõisa omanik selle küll värvida lasta, aga sündinud see alles umbes poole sajandi pärast. Säilinud värvikiht pärineb 19. sajandi lõpust ja värvijaks Tartus sündinud baltisakslane preili Sally von Kügelgen (1860–1928), kes oli omal ajal tunnustatud kunstnik.
Koguduse õpetaja Kalle Kõiv ütleb, et näitusehuvilisi oli Juurust kümme ja pealinnas liitus grupiga veel kaks sõpra, saamaks osa erilisest giidituurist. Eesti Kunstiakadeemia prof Hilkka Hiiop käis varasemalt töörühmaga Juurus ja hiljem uurimistulemustest kohapeal rääkimas, aga hoopis teine asi on, kui kantsel, millega igapäevaselt harjunud oled, pealinnas näitusel on. Lisaks tasuta sissepääsule tutvustas Hilkka Hiiop näitust ja Tiina-Mall Kerem kunstimuuseumist pidas loengu Ackermanni eraelust. Ackermannist ja tehtud uuringust lähemalt saab lugeda kodulehelt https://www.ackermann.ee/projekt/.
Esimene kivikirik Juurus rajati teadaolevalt 13. sajandil. Korduvalt on kirikut ümber ehitatud. 15. sajandi lõpust on ta pühitsetud peaingel Miikaelile ja kannab rahvapäraselt Mihkli kiriku nime. Tallinnas külastati ka Rootsi-Mihkli kirikut, mis samuti on peainglile pühitsetud.
Rita Puidet