Digiorelite uus põlvkond jõudis Eestisse
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 16. detsember 2020 Nr 50 /
Kolmandal advendipühapäeval pühitses piiskop Joel Luhamets Palamuse kirikus Saksamaa orelifirma G. Kisselbachi digitaaloreli. Vastpühitsetud pillil andis kontserdi organist Kadri Toomoja.
„Oreli helid täidavad kiriku ja kui hästi erinevad registrid kokku sobivad! Ta on ikka täiusliku kõlaga pill!“ ei varja oma vaimustust Palamuse koguduse hooldajaõpetaja Urmas Oras. Aastakümneid elektrioreliga leppima pidanud kogudus jõudis digioreli ostmise mõtteni eelkõige majanduslikel kaalutlustel.
Juhatuse esimees Arne Tegelmann, kes samuti on uue instrumendiga väga rahul, viitab, et vileorel oleks 10–20 korda rohkem maksma läinud ja nõudnuks pidevat hoolt. Digiorel on hooldusvaba. Oreli ostuks võttis kogudus laenu. Annetusi on kogutud enam kui 8000 eurot. Üle poole annetustest pärineb Soome ja Saksa sõpruskogudustest, lisaks on panustanud kohalikud firmad ja inimesed. Annetajate nimed jäädvustatakse kirikus asuvale seinaplaadile.
Aasta eest, mullu detsembris tegid äsja Saksamaa orelifirma G. Kisselbachi esindusõigused saanud Kaarel Kõllo ja Peter Voecks oma esimese digioreli pakkumise Eestimaal ja just Palamuse kogudusele. Kogudus valis kolmest pillist välja Gloria Concerto 234 Trendi, mis Kõllo hinnangul, kes on ka diplomeeritud organist, oli parim valik pakutuist.
Gloria on orelimudel, mida toodetakse alates 1969. aastast ja see kuulub Euroopas armastatud mudelite hulka. Konkreetne pill on digiorelite kõige uuemast põlvkonnast. Tal on kaks manuaali, 34 registrit, pedaal ja reguleeritav ergonoomiline iste.
„Tehniliselt hästi võimas. Salvestatud on kaheksa erinevat registrikombinatsiooni. Lisaks on vana oreli kappi paigutatud helivõimendussüsteem, milles viis kõlarit: neli universaalkõlarit ja üks bassikõlar. Kõlarite võimsus on täpselt välja arvutatud Palamuse kiriku tarvis. Pilli teeb huvitavaks, et kõikide registrite puhul on võimalik kasutada erinevate ajastute tonaalsust. Heliteoseid saab esitada baroki, romantilise, sümfoonilise või modernse kõlaga,“ tutvustas õpetaja Oras.
Pühitsustalitusele ja sellele järgnenud kontserdile oli kogunenud veidi alla saja inimese, mis mahtus kenasti kroonviirusest tingitud piirangute piiridesse. Kanti nõuetekohaselt maski ja rõõmustati hingekosutavalt ilusa kontserdi üle. „Meil oli ütlemata ilus kontsert. Kadri Toomoja valis tõeliselt põneva kava ja pani oreli väga hingestatult kõlama,“ jagas õpetaja Oras.
Kätlin Liimets