Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Koroonakriisist Suurbritannias

Koroonaepideemia ohvrite arv Suurbritannias ületas hiljuti saja tuhande piiri. Sel puhul kutsusid Canterbury peapiiskop Justin Welby (pildil) ja Yorki peapiiskop Stephen Cottrell üles alates 1. veebruarist igal õhtul kell kuus hetkeks peatuma, mõtlema epideemia peale ja palvetama. „100 000 ei ole pelgalt abstraktne arv – iga number sellest on inimene, keegi, keda meie armastasime, ja keegi, kes armastas meid. Surmale ei jää viimane sõna. Jumala kuningriigis pühitakse ära kõik pisarad,“ vahendab piiskoppide sõnu Inglise Kiriku koduleht.

Hoolimata nakatumiste suurest arvust on Inglismaal ja Walesis riigi poolt põhimõtteliselt lubatud pidada avalikke jumalateenistusi. Pooled Inglise Kiriku kogudused on need siiski omal initsiatiivil ära jätnud. Šotimaal seevastu on kirikud suletud.

Valitsusega pahuksis

Koroonaepideemia meetmete eiramine põhjustas vastasseisu Kreeka valitsuse ja sealse mõjuvõimsa õigeusu kiriku vahel, vahendab Deutsche Welle.

Nimelt otsustas õigeusu kirik kolmekuningapäeval kirikute uksed jumalateenistusteks lahti teha, eirates avalikult valitsuse korraldusi. Enamikus kogudustes rakendati siiski vajalikke ettevaatusabinõusid, kuid mõnel pool ei loobutud näiteks ühise lusika kasutamisest armulaual ega preestri käe suudlemise kombest. Kui riigitelevisioonis kiriku allumatust teravalt kritiseeriti, esitas too meediajärelevalve organitele kaebuse „usu teotamise“ pärast.

Sada aastat tunnustamisest

26. jaanuaril möödus sada aastat Balti riikide tunnustamisest de iure Suurbritannia, Belgia, Prantsusmaa, Itaalia ja Jaapani poolt. Tegemist oli Nõukogude Venemaa järel esimeste suurriikidega, kes Eesti, Läti ja Leedu iseseisvust tunnustasid. Seda suursündmust otsustasid meenutada ka Läti kirikute esindajad, helistades õhtul kell kuus pühakodade kelli.