EELK kirikupäev ja vaimulik laulupidu lükkuvad edasi
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 17. veebruar 2021 Nr 7 /
Konsistooriumi 2. veebruari koosolekul otsustati, et seoses koroonaviiruse levikust tingitud piirangutega ning jätkuva ebakindla olukorraga suursündmuste korraldamisel ja arvestades asjaolu, et kirikukooride tegevus on viimase aasta vältel olnud ebaregulaarne ja pärssinud laulupeo repertuaari omandamist, ei korraldata sel aastal 2.–4. juulil Viljandis kavandatud kirikupäeva ja vaimulikku laulupidu „Rõõm üle maa“. Kirikupäeva ja laulupeo toimumisaeg otsustatakse pärast täiendavaid nõupidamisi sügisel.
Palusime seda otsust kommenteerida EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA juhatuse esimehel Piret Aidulol.
Piret Aidulo: Seda otsust oli raske kuulda, ent teisalt täiesti arusaadav, sest nakatumiste numbrid on nii suured ja põhjus on ilmne: inimesed ei saa koos käia. On küll entusiaste, kes tuleks kohe, kui koorijuht kutsuks, samas kas koorijuhil on õigus panna inimesi ohtu. Väga raske on: valmistume, valmistume ja peaaegu oleme kohale jõudmas, ning siis jälle teade, et lükkub edasi.
Minu hinnangul virtuaalsetest võimalustest ei piisa kooriproovideks. Inimestel on ka netivõimalused erinevad. Paljud on ka väga palju sunnitud netis olema ja juba see läheb üle piiri. Kui koorijuht ka ükshaaval õpetaks veebi vahendusel lauljatele laulud selgeks, siis ei saaks kokku kvaliteetset korralikku tulemust.
Küsimus on ka kuulajates. Ei saa minna laulupeole selliselt, et tuleb välja, nagu tuleb. Peab olema väärikas ja suurejooneline üritus. Asju, mille üle meil puudub hetkel kontroll, on liiga palju ja praegustes oludes me soovitud tulemust ei saavuta. Uus toimumisaeg sõltub ka vabariiklikest laulupidudest, 2022 peaks toimuma laste ja koolinoorte laulupidu. Samal aastal ei ole kirikul oma pidu mõtet korraldada. Ehk 2023.
Soovin lauljatele ja koorijuhtidele: pidage vastu! Kui vähegi tekib võimalus kooriproovideks, siis kasutage seda. Kasvõi väikestes rühmades võiks alustada. Isegi kui laulupidu ei tule, inimesed ihkavad sotsiaalsust. Laulmine lohutab, julgustab ja annab rõõmsat meelt, aga ei maksa inimeste tervisega riskides kiirustada.