Hõimurahvaste esindajad saavad tänavu kokku Eestis
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Teated / Number: 23. veebruar 2021 Nr 8 /
Soome-ugri rahvaste VIII maailmakongress toimub tänavu juunis Tartus, soome–ugri kultuuripealinn on aga 13. veebruarist Abja-Paluoja.
Oktoobris 2011 Tallinnas toimunud rahvusvahelisel soome-ugri kuvandikonverentsil käidi välja soome–ugri kultuuripealinna idee, mis ka heaks kiideti. Liikumise eesmärk on tugevdada soome-ugri ühtsust, suurendada soome–ugri rahvaste tuntust rahvusvaheliselt ja hoogustada kohalikku arengut. Esimeseks kultuuripealinnaks valiti 2014. aastaks udmurdi küla Bõgõ.2015 kandis pealinna tiitlit Setumaal asuv Obinitsa küla. Möödunud aasta suvel jäi pealinna tiitlile lõppvoorus võistlema Mordva vabariigi ersa küla Polesnaja Tavla kõrval mulkide pealinn Abja-Paluoja ja lõpuks valis rahvusvaheline žžürii selle aasta pealinnaks viimase. Esile toodi mitmekülgset programmi, seotust piirkondliku arenguga ja võimalust tutvustada mulgi kultuuri maailmale.
Kultuuripealinna peaürituseks on plaanitud 29. mail Karksi mõisas toimuv VI Mulgi pidu „Sia ja mia ütenkuun“, mulgi traditsioone, kombeid ja pärimust tutvustav laulu- ja tantsupidu.
Mitmekülgses programmis on ka 1. märtsil
TÜ Viljandi kultuuriakadeemias algav loengusari „Soome-ugri kultuurid“. Virtuaalsest kursusest osa saama on oodatud kõik huvilised, kel soov uurali rahvastest, nende keelest ja kultuurist rohkem teada saada. Loengusari koosneb seitsmest virtuaalsest loengust: keelkonna kujunemine ja seosed naaberkeelkondadega; mis on tinginud lahknevusi soome-ugri rühmade vahel?; volga–permi rahvad; volga-permi rahvaste usundid; ugrilased; saamid; soomeugrilaste uuem ajalugu.
Tasuta virtuaalseid loenguid saab vaadata alates 1. märtsist endale sobival ajal. Rohkem infot aadressil http://bit.ly/soomeugri. www.fennougria.ee.