Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kui mõni kaua mõttes olnud idee saab teoks …

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Hageri vana palvemaja.

Hageri kogudus tähistab sel aastal oma 800. aastapäeva. Kui läinud sügisel õpetaja Jüri Vallsalu meid kokku kutsus ja väikse meeskonna aastapäeva ürituste korraldamiseks moodustas, polnud päris selge, mis tegema hakkame ja plaani võtame. Kõige keerulisem tundus mõte, kuidas üldse midagi plaanida, kui ei tea, kas tohib midagi korraldada. Püüdsime aga pead tööle panna ja välja pakkuda üritusi igasse kuusse, erinevale maitsele ja lootuses, et igaüks leiab midagi. 

Miks on vaja seda hoonet?

Nii oli mul võimalus välja käia juba umbes neli aastat peas keerelnud mõte – Hageri Akadeemia. See idee hakkas peas keerlema, kui alustasime Hageri palvemaja renoveerimisega tegelemist ehk siis oli vaja kirjutada LEADERi meetmesse sobiv projekt, et meie ajalooline hoone saaks renoveeritud. Tolleaegses töögrupis käisime kõik välja mõtteid teemal „Miks meil on vaja seda vana hoonet?“. 

Idee oli tuua renoveeritud ja soojaks köetavasse hoonesse mõtteloo sarja. Kutsume rääkima professoreid, akadeemikuid, õppejõude. Idee sai kirja ja tänu Jumalale sai palvemaja ka suure rahalise toetuse ning on nüüdseks renoveeritud. Seal on lõpuks võimalik olla ka külmal ajal, sest selle väiksemat osa saab soojaks kütta. 

Oleme rõõmsad, et Hageri koguduse 800. aastapäeva raames sai avalöögi ka Hageri Akadeemia. 18. veebruaril toimus seminariõhtu, kus kõneles professor ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja Arne Hiob. Teema, mille talle ise „ette söötsime“, oli „Ristisõjad pühal maal ja Maarjamaa ristiusustamine“. 

Arne Hiob püüdis küll esialgu selgitada, et see pole väga tema teema, aga läbirääkimiste käigus jäi mulje, et ta tegelikult otsapidi oli siiski teemast huvitatud. Kuigi ta polnud sel teemal varem kõnelnud ega teemat spetsiaalselt uurinud, siis just talle omasel moel haaras ta ideest kinni ning viis end teemaga põhjalikult kurssi. 

Hageri Akadeemia on avatud

Meil oli rõõm üritus välja kuulutada ning peab ütlema, et kui esialgu pelgasime, et piirangute tõttu ei pruugi väga palju osalejaid tulla, siis lõpptulemus näitas, et huvi oli suur ning kõik kohad olid hõivatud – toole oli vaja juurde tuua. 

Nii saigi meie esimene Hageri Akadeemia vana palvemaja söögisaalis avatud. Seminar, mis pidi kestma kaks tundi, venis pikemaks, keegi ei kiirustanud koju ning arutelud jätkusid veel pikalt. Oli tunda, et inimesed vajavad selliseid harivaid, põnevaid ja neid puudutavaid õhtuid. Võimalust küsida ja kuulata ning tunda, et saab jälle pisut targemaks. 

Arne Hiob küll väitis õhtu algatuses, et teema on endiselt tema jaoks pisut toore, et suisa ettekannet teha, kuid selle kommentaari võib tema loomuliku tagasihoidlikkuse arvele panna – ettekanne oli suurepärane! Sellesse oli pikitud väljavõtteid teistelt teoloogidelt, teadlastelt, uurijatelt ning Arne ei jätnud lisamata pea igale nüansile ka oma isiklikku seisukohta. See tõi kaasa rohkem kui ühe naerupahvaku kuulajate hulgas.

Hageri koguduse aastapäeva üritused jätkuvad. Neid jagub igasse kuusse – Taani-teemaline pühapäev, laste ja noorte ajalookonverents, kuulutusnädal jne, kuid järgmine Hageri Akadeemia on 18. novembril. Siis tuleb külla professor Mihhail Lotman, kes räägib ristisõdadest semiootiku vaatenurgast. 

Sigrid Põld

Pildigalerii:

Ettekannet peab õp dr Arne Hiob.2 x Sigrid Põld.