Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tundeline teekond läbi Eesti 4. osa

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Järjejutt / Number:  /

Turismitalu pakub ööbimispaika tuuleveskis Vigala jõe kaldal. 3 x Sirje Semm.

4.

Esimese päeva lõpetasime perekond Kasekambi Pärna turismitalus Tiduvere külas. Õhtusaun, ujumine Vigala jões ja ööuni tuuleveskis, karge hommik koos ülimaitsva hommikusöögiga. Ja uus päev oma seiklustega võis alata.

Vigala

Vigala kiriku torn-monument, kujud paigutati tagasi 11. mail 1988. a, nimetahvlid puhastati lubjast.

Varahommikul ootas meid Vigala Maarja kirikus õpetaja Kristiina Jõgi, kes on Vigala kogudust teeninud 2003. aastast. Olime just hommikul meile öömaja pakkunud peremehelt Reemet Kasekambilt kuulnud loo, kuidas ta oli 1988. aastal olnud üks eestvedajaid, et kiriku torni külge kinnitati 11. mail tagasi Vabadussõja kujud. Tema kinnitusel oli see Eestis esimene Vabadussõja mälestusmärgi ennistamine. 

1933. a ehitati lammutatud vana torni asemele arhitekt Alar Kotli jooniste järgi uus torn, mis kujundati Vabadussõja monumendiks. 1950. a võeti maha torni küljes olevad graniidist talupoja ja sõduri kujud ning maeti kirikuaeda, kust need 1975. a kuivendustööde käigus välja kaevati ja Haapsalu muuseumi viidi. Muuseum tagastas kujud 1986. a ja kaks aastat hiljem olid need juba oma endisel kohal tagasi.

Vigala kiriku sisevaade altari suunalt. Sisustuses on märkimisväärsed Ackermanni barokkaltar ja -kantsel.

Kullamaa

Kullamaa kirikuväravas kohtusime õpetaja misjonär Kari Tynkkyneniga, kes oli naasnud Soomest ja asunud 10. juunist 2020 kogudust teenima. Ta tuli otse koosolekult Haapsalust, kaasas imelised koogid ja kringlid. 

Kullamaa Jaani ehk siis Püha Johannese kirikukihelkonna ja koguduse esmamainimisest möödus 2014. aastal 650 aastat. Rikas ajaloo ja inimeste poolest. Kaks kuulsamat pastorit, kellele kiriku kõrvale ka mälestussambad püstitatud, on kogudust 40 aastat teeninud Heinrich Göseken (1612–1681) ja 37 aastat kogudust teeninud Heinrich Gutsleff (1680–1747). Mõlema matusepaigaks oli kirik, mille kooriruumi põrandas on kümme 17. saj hauaplaati ja Württembergi printsessi Augusta Carolina Frederica Luisa hauaplaat 18. sajandist. Kirikus on teisigi haruldusi: barokne võidukaarerühm, Gösekeni barokne epitaaf, laelühtrid, dolomiidist rahapakk jm.

Heinrich Göseken koostas aastal 1660 saksa-ladina-eesti sõnastikuga eesti keele grammatika. Heinrich Gutsleffi toimetamisel jõudis 1715. a trükki põhjaeestikeelne Uus Testament.

Sirje Semm

(Järgneb.)