Autorid ja raamatud
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudised / Märksõnad: Eesti Kirik Aeg läbi hetkede / Number: 21. aprill 2021 Nr 17 /
SA Ajaleht Eesti Kirik põhikiri (vastu võetud 2002. a) nimetab peaeesmärgiks kirjastustegevust, sh Eesti Kiriku väljaandmist.
Toimetus on kord nädalas kolmapäeviti ilmuvat Eesti Kirikut peatähtsaks pidanud. Aga jõukohane on meile olnud ka raamatute trükieelne ettevalmistamine, kui selleks on autor ise raha leidnud või on olnud toetajaid. Kokku on alates 1997. aastast välja antud 25 raamatut ja üle kümne väiksemat sorti raamatu või ajakirja. Nagu näiteks seitsmel aastal EELK Toronto Peetri koguduse aastaajakirja ELU koostöös õpetaja Mart Salumäega.
Raamatute väljaandmisel on tegevad olnud Külli Nidermann, Salme Uustare, Helena Semm, Elen Apsalon, Sirli Lember, Lea Jürgenstein, Rita Puidet, Liive Koppel jt.
Esimesed väikeseformaadilised raamatud andsime välja 1997. aastal ja nende autoriks oli väliseestlasest pastor Edgar Heinsoo. Kui lehe esimese teoloogilise konsultandi Ove Sanderi pühapäevapalvete aastaring täis sai, andsime välja rohekaanelise väikeseformaadilise palveraamatu „Ja meie palume …“ Sellega oli tee lahti tehtud ja nii on aastate jooksul ilmunud üsna mitu raamatut, mille tekstid (ja pildid) esialgu leheveergudel trükivalgust nägid. Viimane omataoliste seas oli Marek Rootsi palveraamat „Pimedus möödub“. Aga siinkohal tahan nimetada veel Naatan Haameri raamatusse köidetud pildipalveid „Jäljekuld“ (Maalehe Raamat, 2004) ja Arho Tuhkru „Päevakerjused ja pirnipuu lõhn“ (2021). Heino Nurga („Keskea rõõmud“, 2008) ja Kadri Uguri („Ringist ringi“, 1999) lehes kirjutatud hingehoiuveerud on samuti raamatuks saanud.
Kui Eesti Kirik sai enam kui kümmekond aastat tagasi uue maketi, hakkasid 2. lk ilmuma järjekindlalt kolumnid. Lehe kõige staažikamad kolumnistid on olnud Alar Kilp ja Toomas Jürgenstein, aga lühemat või pikemat perioodi on sellesse perre kuulunud nt Marko Tiitus, Paavo Matsin, Jaan Tepp, Tõnu Õnnepalu, Anna-Liisa Vaher, Peeter Olesk, Juune Holvandus jpt. Urmas Petti aastatel 2008–2012 lehes ilmunud kolumnid on kättesaadavad raamatus „Iga sekund on värav“ (2013). Piltide eest oleme tänulikud Merille Hommikule ja Kristjan Luhametsale.
Ingmar Laasimeri järjejutt „Tõotatud maa imelised elukad“ ilmus Eesti Kirikus 2013. aastal. Johannes Esto Ühing andis need raamatuna „Animalia biblica. Lugusid Piibli loomadest“ välja 2014. aastal.
Eesti Kiriku kauaaegne autor Rannar Susi on andnud välja oma kulu ja kirjadega erinevaid juturaamatuid, mitmed neist juttudest on varem ilmunud ka Eesti Kirikus.
Hea koostöö on Eesti Kirikul olnud Los Angelese eestlaste koguduse ja kauaaegse õpetaja Rein Neggoga (1918–2007), kelle raamatu „Kodumõtteid“ väljaandmisel olime abiks. 2005. aastal sai Rein Neggo kauaaegse tegevuse eest väliseestlaste elu kohta käivate materjalide süstematiseerimisel ja publitseerimisel EELK kirjastuspreemia. EELK Usuteaduse Instituudi ja Eesti Kiriku koostöös on 2014. aastal ilmunud „Luterlikud usutunnistuskirjad“. Viimane toimetuse poolt väljaantud raamat oli 2019. aastal pühendusteos Eduard Salumäele tema 100. sünniaastapäeval „Ma nägin üht valget kirikut“. See sündis koostöös Tiit ja Jaak Salumäega.
Jaan Tammsalu toimetatud ja Valda Raua tõlgitud Keldi palvete esimene trükk „Keldi nägemus“ ilmus Eesti Kiriku toimetuse abil 1999. aastal. Nüüdseks on sellest menukist ilmunud mitmeid trükke, ka kirjastuse Logos abil.
Kui toimetus oli 1997. a kolinud Ülikooli tänav 1 ruumidesse, oli meil ka lõunaeestlaste jaoks avatud raamatute müügipunkt, mis lõpetas oma tegevuse, kui Pauluse kirikus raamatupood avati.