Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 5. mai 2021 Nr 19 /
Viru praostkond
Lüganuse ootab
Lüganuse on paik, mida tasub sel suvel kindlasti külastada. Kui mitte varem, siis juuli alguses, kui tähistatakse kihelkonna 780. aastapäeva. Nimelt seisab Lüganuse Ristija Johannese kiriku juures kivi (fotol), mis märgib kihelkonna algusajaks aasta 1241. Suure tähtpäeva puhul saab osa kihelkonnapäevast, vallapäevast ja ka kodukohvikute päevast. Põhjust on veeta Lüganusel päris mitu päeva. Aga miks mitte Lüganusele päriselt elama minna?
Kohalikus vallalehes antakse teada, et emadepäevast oktoobri alguseni on pühapäeviti sõitma pandud vallabuss, millega pääseb kohalikule kalmistule. See sõidab neljal marsruudil ning pärast pisut enam kui tunniajast kalmistukülastust pääseb ka koju tagasi. Kalmistut hooldab vald ja tunda on, et sealsed inimesed ei ole jäetud ilma hooleks.
Kogudust teeniv diakon Tõnis Tamm kinnitab mõtet ja lisab, et sealse ainulaadse pühakoja renoveerimine poleks toimunud ilma valla toetuseta. „Vallaga on tihe koostöö ja kultuurinõunikuga hoiame pidevalt kontakti,“ ütleb Tõnis Tamm, kutsudes vaatama kaunist ja askeetlikku, ainulaadse ümara torniga pühakoda. Renoveerimise juures pidasin oluliseks just ajastu hõngu säilitamist, sõnab Tamm. Kirik pühitseti möödunud sügisel ja suvel üritatakse uksed lahti hoida, et soovijad saaks pühakoja ilu imetleda.
Sel aastal on sealsetel inimestel põhjust mõelda veel kahele tähtpäevale: 10. augustil 1941 kirik põles ja hävis Ackermanni töökojas valminud altarisein, kümme aastat hiljem aga kirik taaspühitseti.
Lääne praostkond
Konverentsil oldi lootusrikkad
Möödunud nädalal kogunesid Lääne praostkonna vaimulikud arvuti taha praostkonna konverentsi pidama. Tänu Toomas Nigola tehnilisele abile ja õpetusele on praostkonnal virtuaalse kohtumise kogemus, kinnitab praost Kaido Saak. Külalisena osales kohtumisel praost assessor Marko Tiitus, kes jagas oma kogemusi koroonatingimustes toimetulekuga, aga ennekõike tutvustas lauluraamatukomisjoni esimehena uue lauluraamatu koostamise protsessi ja sisu.
Tavapäraselt peeti piiblitundi ja seekord oli see õpetaja Kari Tynkkyneni ülesanne. Kui endalt küsida, kas vaimulikele on tõesti piiblitundi vaja, siis praost ennetab küsimust, sõnades: „Piiblitund ei jookse kunagi mööda külgi maha.“
Muidugi olid kõneks kogudustes toimuvad valimised ja praost võis tõdeda, et kui varasemalt täitis mõnes koguduses nõukogu ülesannet täiskogu, siis nüüd on kõigis kogudustes ametisse valitud nõukogu. Ta ütleb, et väikest veenmistööd tuli kandidaate üles seades teha, ent valimistega seotud mure on nüüd möödas. Juuni alguses loodetakse koguneda sinodile.
Praost sõnab, et koroonaaeg on koguduste elu tugevalt mõjutanud, temagi külastab kogudusi vaid siis, kui väga vaja on. Samas ütleb ta, et igal ajal on omad väärtused ja kindlasti on ka praegusest ajast midagi õppida.
Rita Puidet