Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et vaimulik oleks toetatud

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


 Aasta juhatuseesimeheks valitud Jaan Eensaar ja tema abikaasa Liisa teavad, et kirik on maapiirkonnas selleks majakaks, mida silmas peavad ka need, kes igal pühapäeval pühakotta ei tule.

➡️ Vaata ka videouudist Kogudusejuhid kohtusid Nelijärvel

Nelijärvel 8.–9. oktoobrini toimunud juhatuseesimeeste XIII konverentsile, millest võttis osa ligi 70 kogudusejuhti üle Eesti, oli tänavu valitud teemaks „Kõik kestab edasi …“.

Lisaks juhatuse esimehele oli mõnestki kogudusest konverentsile tulnud ka teisi koguduseelu korraldajaid. Mitmed nendest, kes koguduste juhtorganitesse valiti tänavusel valimisaastal. Kes astuvad esimesi samme kodukoguduse heaolu kujundajatena ning vajavad just seetõttu tuge ja nõu, kuidas oma ülesandes võimalikult tulemuslik olla. Kui Eesti Kirik palus saalis olijatel käega märku anda, kes on oma ametis uus alates viimastest valimistest, tõstis käe iga teine. Just sellest väljavaatest lähtuvalt valiti aastakogunemise teemaks ka „Kõik kestab edasi …“.

Teatepulk järgmistele

„Soovisime korraldajatega tabada mõtet, et kui ka koguduse juhtimisse tulevad uued inimesed, siis kogudusetöö olemus jääb samaks. Juhatuse ja tema esimehe mureks on jätkuvalt, kuidas kiriku katus saaks parandatud, mismoodi korraldada koguduse aastapäev, kuidas maksta vaimulikule palk jne. Kuidas igakülgselt olla oma õpetajale toeks, moodustada temaga hea tandem koguduseelu korraldamiseks.

Valimised tõid palju uusi inimesi kogudusetööle, aga laias pildis läheb kõik varem olev edasi – kõik kestab edasi,“ selgitab Tallinna Püha Vaimu koguduse juhatuse esimees Ülle Gunin, kes koos Annika Maripuu, Laidi ja Margus Suumanni ning Raivo Ermiga aastakokkutuleku korraldamise taga seisab. 

Ise 13 aastat oma koguduse juhatusse valitud Gunin toonitab, et juhatuseesimeeste konverents on selleks, et sama töölõigu eest koguduses vastutavad saaksid nn küünarnukitunde: „Üksi koguduses askeldades võib vahel jääda ka meeleheitesse. Mäletan oma algust. Esimesed neli aastat oli valdav tunne, et mitte midagi ikka ei tea. Oli tohutu aukartus teiste juhatuseesimeeste ees. Nüüd ütlen naljaga pooleks, et võin maja ehitamisega kanalisatsioonist katuseni hakkama saada. Koguduses aktiivselt tegev olek on viinud väga paljude teemadega kurssi ning mis kõige olulisem – on kasvatanud südikust ning arusaamist, et kõigega saab hakkama, kui väga soovid ja kui selleks head abilised on, keda kaasata.“

Ülle Gunin jagas korraldajate rõõmu, et konverentsile oli saabujaid üle Eesti: „Me oleme väga rõõmsad, et tulijaid on nii Lõuna- kui Põhja-Eestist, Võru- ja Virumaalt, Tartust, Tallinnast, Pärnust ja Saaremaalt. Kaetus on eeskujulik.“

Arvud innustavad tööle

Kiriku suundadest ettekannet pidanud kantsler Andrus Mõttus rõhutas, et juhatuse esimehe tööülesannetest 99% hõlmavad majandusega seotud ülesanded. Kantsler andis statistilise ülevaate EELK hetkeseisust ja olukorra selgitamiseks tutvustas viimaste aasta(kümne)te arvnäitajaid. Kui veel 2018. aastal oli EELKs 26 434 liikmesannetajat, siis 2020. aastal oli neid alles vaid 24 454 ning kui 2018. aastal ristiti 1467, siis 2020. aastal vaid 1208 inimest. 170 kogudusest tervelt 60-s ei leeritatud möödunud aastal ühtegi inimest. „Meil on kohustus ja vastutus. Kui endist viisi ei saa, tuleb midagi muuta. Mina ka ei tea, mida täpselt, aga peame koos otsima, sest senised viisid enam ei päde,“ nentis kantsler, lisades, et kõik arvnäitajad on langustrendis, mis rõhutab misjonikäsu aktuaalsust.  

Piiskop Joel Luhamets kiitis tublisid juhatuseesimehi, tänu kellele saab vaimulik oma tööd teha. Rääkides kiriku sümboolika teemal, sidus ta käsitletava eluliste näidetega oma vaimulikupraktikast. Saalist tulnud küsimused ja täiendused näitasid, et teema kõnetas. 

Praktilise väljundiga olid ka teised ettekanded. Folklorist Marju Kõivupuu rääkis kalmistukultuurist ning kultuurikorraldajast muusik Marko Lõhmus andis praktilisi nõuandeid, kuidas kirikukontsertide korraldamisel autoriõiguste reeglistikus orienteeruda. Kuidas läheb kiriku noorematel liikmetel, sellest käis rääkimas Triin Salmu laste- ja noorsootöö ühendusest. Praktilisi nõuandeid, kuidas võiks kirikuaias nägusamaid, kevadest sügiseni lilleilu pakkuvaid peenraid kujundada, andsid haljastusteema asjatundjad Jaano Oras ja Jegor Dejev.

Tullakse positiivse sõnumi peale

Populaarsemaks päevakorrapunktiks olnud aasta juhatuseesimehe valimiste tulemus tehti teatavaks teise päeva lõpetanud pidulikul õhtusöögil. Nelja kandidaadi vahel osutus enim hääli saanuks Rannu koguduse juhatuse esimees Jaan Eensaar, kelle kasuks rääkis kindlasti pühendunud töö kodukoguduse heaks, mille tööviljad on ilmsed. 

Eesti Kirikule antud lühiintervjuus kinnitas Eensaar, et teeb kogudusetööd sarnaselt pereisaks olemisega: „Nii nagu oma pere eest hoolitsemisse ja oma naise armastamisse olen suhtunud ka võimalusse kogudusetöösse panustamisel – teen seda hoole ja rõõmuga. See on kohustus, mis ei ole vaev, vaid annab rõõmu.“ Konverentsi olulisemaks osaks peab ta võimalust kontakte luua teiste koguduste juhatuseliikmetega: „Et ei oleks ääremaal üksi oleva tunnet, vaid teadmine, et meid kokku on palju.“ 

Liina Raudvassar

Pildigalerii:

Elevust tekitas päevakorrapunkt, mille käigus valiti aasta juhatuseesimehe tiitli kandja. Vägesid juhatab Ülle Gunin (vasakul) ja oma valimissedeli on just registreerinud Tartu Maarja koguduse juhatuse esimees Priit Kama (paremal).
2 x Liina Raudvassar