Valmis Audru kiriku pikihoone katus
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 4. mai 2022 Nr 19 /
Aprilli keskel sai valmis Audru Püha Risti kiriku pikihoone katus. Töid tegi OÜ Rändmeister.
Pikihoone katuse restaureerimise teine etapp, milleks 2021. aastal eraldas muinsuskaitseamet omandireformi reservfondist suurima toetuse ehk 153 446 eurot, algas mullu sügisel. Projekti kogumaksumuseks kujunes umbes 170 000. Summast 10% moodustab koguduse omaosalus, mille katmiseks loodetakse koguduse õpetaja Lembit Tammsalu sõnul tuge ka kohalikult omavalitsuselt.
Kuna tegemist on tugevate tuultega mereäärse piirkonnaga, siis tuli OÜ Rändmeister juhataja Juhan Kilumetsa sõnul lisaks uuele katusele ka juunis 2020 valminud pikihoone katuse esimese etapi katusekivid ükshaaval üle klammerdada. „Paigaldusjuhend näeb küll ette teatud hulga kivide klammerdamist, ent tegime seda 100%. Loodame, et nüüd peab tuultele vastu,“ vahendas Kilumets, lisades, et ka Audru kiriku kooriruumi ja käärkambri plekk-katused vajavad vahetamist.
Pingereas tõstab ta aga ette avariilises olukorras oleva tornikiivri: „Selle kate on üks viletsamaid Eestis. Kui kate on vilets, siis võib ka arvata, et kandekonstruktsiooniga on muresid. Eelmisel aastal tegime projekteerimise eelarve. See on töö, millega kogudus peaks kiiremas korras tegelema.“
Kilumets juhib ka tähelapanu ilmselt paljudele hetkel muret tegevale hinnatõusu probleemile: „Eks nii tellijal kui ka ehitajal on raskusi. Meie töötasime 2020. aasta sügisel tehtud eelarve järgi. Lõpetasime 2022. Eelarveridade ja tegelikult kulunud summade numbrid on nagu öö ja päev. Tuleb lihtsalt hakkama saada ja ka selles uues situatsioonis edasi elada.“
Näitena tõi Kilumets, et puiduhind on võrreldes aastatagusega tõusnud kahekordseks. Kerge pole olukorras, kus kogudused taotlevad muinsuskaitse toetusi septembris suviste hinnapakkumistega ja projektid lähevad töösse umbes aasta pärast. „Praeguses majandusolukorras jõuavad selle aja jooksul asjad väga palju muutuda. Kuidas nüüd selliste muutustega käitutakse, on küsimus. Siin on vaja pikka ja rahulikku meelt kõigil osapooltel,“ võttis Kilumets kokku viimaste aastate kriisides kujunenud olukorra.
Kätlin Liimets