Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Välisuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Oikumeenilised pinged Poolas

Poola luteri kirik ordineeris 7. mail ametisse oma esimesed naispastorid. Sellele reageeris muu hulgas Poola õigeusu kiriku metropoliit Sawa (fotol), kelle sõnul on naiste ordineeriminevastuolus apostlite õpetuse ja kiriku traditsiooniga. Seetõttu keelduvad õigeusklikud osa võtmast oikumeenilistest üritustest, millel osalevad naisvaimulikud. Kui probleem peaks süvenema, ähvardab õigeusu kirik peatada oma liikmelisuse Poola Oikumeenilises Nõukogus.

Sõda ja kirik

Käimasolev Vene-Ukraina sõda on pannud keerulisse olukorda seal tegutseva Moskva patriarhaadile alluva õigeusu kiriku. Kümned selle kogudused on protestiks Venemaa agressiooni vastu juba otsustanud üle minna teise Ukraina õigeusu kirikusse, millele pani aluse Konstantinoopoli patriarhi poolt 2019. aastal antud tomos.

Teisalt on sõda süvendanud vastuolusid ka Moskva patriarhaadi sees, sest ukrainlased kritiseerivad teravalt patriarh Kirilli seisukohti Ukraina sõja kohta. 27. mail kogunenud Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kirikukogu deklareeris oma täielikku administratiivset sõltumatust Vene õigeusu kirikust, tehes ka vastavad muudatused kiriku põhikirja. Moskva patriarhiga soovitakse edaspidi säilitada vaid vaimulikku laadi sidemed.

Vene õigeusu kiriku pressiesindaja seletas neid otsuseid tugeva välise survega võimude, kiriku lõhestajate, Ukraina „natsionalistide“ ja meedia poolt. Patriarh Kirill omakorda rõhutas, et „kurjuse jõud“ ei suuda ukrainlaste ja venelaste kiriklikku ühtsust lõhkuda.

Franciscus ja Kirill

Vaoshoitust Venemaa tegevuse hukkamõistmisel on ette heidetud ka paavst Franciscusele. Eriti suurt tähelepanu äratas tema mai alguses ilmunud intervjuu Itaalia ajalehele Corriere della Sera, milles paavst muu hulgas oletas, et sõja vallandumisel võis oma roll olla NATO laienemisel. Teisalt tunnistas Franciscus siiski ka erimeelsusi õigeusu kiriku Moskva patriarhi Kirilliga, kellel olevat oht muutuda „Putini altaripoisiks“. Kirilliga oli paavstil kavas 14. juunil isiklikult Jeruusalemmas kokku saada, kuid Ukraina sõja tõttu jääb see ära.