Mõjuvõimas valgus
/ Autor: Kaili Särg / Rubriik: Elu ja Inimesed, Hingehoid / Märksõnad: Hingehoiuveerg / Number: 29. juuni 2022 Nr 27 /
Oleme jõudnud aasta kõige valgemasse aega. See on periood, kus valgus selgelt triumfeerib pimeduse üle, mida mahub vaid üksikutesse öötundidesse.
Sõna valgus oma eri vormides ning liitsõnadena esineb Piibel.net otsingu järgi Piiblis 242 korda. Seda on rohkem kui näiteks sõnu lootus (142 korda) ja armastus (171 korda).
Valgus on miski, mida on lihtne mõista ning mõtestada, kui me võrdleme seda lootuse ja armastusega. Ehkki valguse definitsiooni sõnastamisega jääks ilmselt nii mõnigi meist hätta. Tajume seda läbi nägemismeele, mille kaudu saab inimene keskkonnast kõige rohkem teavet. Võibki öelda, et valgus on meile reaalselt kogetavam ja sõnadega ühesemalt mõistetav, kui seda on lootus või armastus, mis jätavad oluliselt rohkem ruumi arvamustele ja tõlgendustele.
Tänapäeva teadus teab valgusest palju. Hingehoidjana pean oluliseks uuringuid, mis räägivad valguse ja värvide (mis on üks osa valgusest) mõjust meie vaimsele tervisele. Ehkki võib öelda, et valguspühholoogia on keerukas, kuna me tajume maailma erinevalt. Oma töös inimestega näen selgelt, et me reageerime valgusele erinevalt ning inimeste väljendatud vajadused valguse osas on erinevad. Siiski ei saa eitada, et bioloogiliselt on inimene loodud valgusest jõudu ammutama ning läbi ajaloo on inimene elanud kooskõlas loomulike valgusrütmidega.
Mida tähendab, et bioloogiliselt vajame valgust? Arstid ja teadlased teavad rääkida, et valgus toetab meie ainevahetust, vereringet ja hormoonide tasakaalu. Üks oluline hormoon, millele valgus mõju avaldab, kannab nime serotoniin ja selle olemasolu on tähtis depressiooni vältimiseks. Lisaks hoiab päikesevalgus meie luud terved ja varustab meid vajaliku D-vitamiiniga. Valgus reguleerib ühtlasi meie sisemist kella, et võiksime elada kõige sobivamas ööpäevarütmis. Tõsi: vahel teevad küll valged ööd magamise keeruliseks, kuid see on lahendatav korralike kardinate abil. Päeval saadavat valgust on oluline nautida: nii üllatav kui see ka pole, aitab päevane valgus kaasa sellele, et meil oleks kvaliteetsem ööuni.
Eakate inimeste jaoks on valgus väga tähtis. Vanurite nägemine halveneb, sest silmades toimuvad mitmed muutused. Uuringute põhjal on võimalik, et vanurid vajavad valgust noortest inimestest mitu korda rohkem. See aitab reguleerida eaka inimese ööpäevast rütmi ja paremini tajuda keskkonda, kus nad asuvad.
Nagu eelnevast tekstist on ilmnenud, on elu valguseta raskem. Meie keha tabavad mitmed hädad ja haigused, kui me ei saa piisavalt valgust. Aga ka meie hing jääb ilma selleta piisava toe ja hoolitsuseta. Eelnevalt sai mainitud, et valguse puudus võib soodustada depressiooni. Samuti põhjustab valguse puudumine väsimust ning võib meid muuta kergesti ärrituvaks.
Tulles tagasi selle juurde, et Piiblis esineb sõna valgus küllaltki tihti, on oluline märgata ka seda, et rohkem kui üks kirjakoht viitab meile otse, et Jumal ise on valgus. Tuues vaid ühe näite, ütleb 1. Johannese 1:5: „… Jumal on valgus, ja temas ei ole mingit pimedust.“
Valgus on midagi, mis on eluks vajalik ja loomulik. Mitte ainult inimesed ei vaja seda, vaid kogu loodu(s) meie ümber on kasvamiseks ja heaoluks sõltuv just talle vajalikust valgusest. Tervis on sõltuvuses valgusest. Valgus on miski, milleta nägemismeel oleks tegelikult tühine. Kui kõik oleks pimeduses, siis ei saaks me näha teisi inimesi, loodust meie ümber ega värvide külluslikku maailma.
Kuna Piibel ütleb, et Jumal on valgus, siis tundub mulle ilmne, et saame siinkohal tõmmata paralleele. On palju asju, mida me selles maailmas ei suuda näha ilma Jumalata. Meie tervis ja meie heaolu on tugevalt sõltuvad Jumalast. Temast tulev valgus annab meile rõõmu, hingerahu ning tasakaalu igapäevastesse rütmidesse.
Kosutagem siis veel kestva suveaja vältel enda ihu ja hinge naturaalse valgusega, mida lahkelt jagatakse. Ärgem unustagem seejuures jätkuvalt ammutada valgust, mida saame oma taevaselt Isalt, ega valgust, mida läbi armastuse kõik üksteisega jagame. Kui paneme kokku päikesevalguse ja Jumalalt saadava valguse, siis oleme hetkel parimas ajas, kus ammutada ja täita oma sisemisi energiavarusid aastaringi teiseks pooleks.
(PS! Päikesevalguse nautimine ei tähenda enese kõrvetamist kuuma päikese käes, kuni nahk punetab ja enesetunne läheb halvaks. Üldine meditsiiniline soovitus on kasutada päikesekaitsekreemi või katvaid riideid, kui viibite otsese päikesevalguse käes üle 15 minuti.)
Kaili Särg,
hingehoidja