Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ootsin pühi tulevada, pühi … 

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Maara Vint.

Jõulude eel ja aegu meenub mulle alati üks motiiv setode rikkalikust regilauluvarast, mis räägib Jeesusest, kes tuleb pühal jõuluõhtul maa peale, et vaadata, kuidas inimesed elavad, mida mõtlevad ning kas neil jätkub lahkust ja kaastundlikkust ka juhusliku teekäija vastu, kes jõuluõhtul otsib endale ulualust. 

Kehvades riietes Jeesus tõrjutakse heal järjel olevatest kodudest – nad ei saa seda armetut kerjust kuidagi tarre enda sekka lubada, sest ootavad Jeesust, kes tuleb jumalikus hiilguses. Las vaene kerjus läheb kuhugi mujale, küll ta kusagil ikka peavarju leiab … Ja nii koputab Jeesus küll ühele, küll teisele uksele, kus inimesed istuvad ümber rikkalikult kaetud pühadelaua ja ootavad jõuluimet, ootavad taevast kuningat, ootavad Jeesust. Külmetav räbalates kerjus ei lähe kuidagi kokku ettekujutusega taevasest kuningast. 

Lõpuks leiab Jeesus peavarju ja kasinat suupoolist kehva mehe armetus majapidamises. Kodakondsed lasevad Jeesuse oma kehva kambrisse sooja ja jagavad temaga oma kasinat leivapalukest. Jeesus õnnistab seda maja ning nende käsi hakkab käima sealtmaalt väikestviisi paremini.

Eks meilgi ole jõuludega seoses suured ootused ja lootused – seda suunab ja kujundab tänapäeval sotsiaal- ja igasugune muu meedia. Saame arvukalt juhiseid, mida kinkida, milline peaks olema jõulupuu, mida tuleks panna jõululauale. Eeljõulud küünivad nüüdsel ajal sageli juba mardipäeva, sest jõulud on kõige muu kõrval suur tarbimispüha. Me ootame jõuluimet, teadmata ise õieti, milline see peaks olema, kuidas välja nägema või mismoodi avalduma.

Ajatu lugu jõuluõhtul ulualust otsivast Jeesusest tuletab meile oma igavikulisel moel meelde, et ehk peaksime saabuvate pühade ajal senisest rohkem õppima märkama lihtsaid väikesi asju, mis teevad südame soojaks ja meele rõõmsaks. Õppima märkama neidki, kes on ehk jäänud ühel või teisel põhjusel üksi, kellel pole enam kedagi jõuludeks koju oodata. 

Õnne ja meelerahu ning ligimestega head läbisaamist poest osta ei saa, seda ei paku ka odavad väljamüügid. Vanarahvas ütles, et toomapäevaks peavad olema võlad tasutud ja laenatud asjad omanikele tagasi viidud. Siia võiks lisada veel read ühest teisest jõululaulust: Anna andeks, lepi ära, siis su süda särab ka! Rõõmsaid ja rahulikke jõule kõigile! 

Marju Kõivupuu,

folklorist