1. mail on Kristuse taevaminemispüha
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised /
Käes on üks ilusamatest pühadest. Püha, mis on laetud vaimuliku moonaga! Meie eest risti löödud, üles tõusnud Kristus võeti tagasi sinna, kust ta oli tulnud – Isa juurde taevasse.
On möödunud nelikümmend päeva ülestõusmisest. Mida Jeesus tegi nende päevade jooksul? Ta ilmus mitmel korral jüngritele ning õpetas neid. Tähtsaim õpetus oli see, et sõnum Jeesusest ning pääsemine hukatusest kuuluvad kõigile inimestele. Koguduse ülesanne on nüüd kutsuda inimesi pöördumisele ja usule.
See ülesanne on jätkuvalt pooleli. Maailma sünnib kogu aeg uusi inimesi, kellele tuleb kuulutada. Eestis on veel palju neid, kes Kristust ei tunne, ning maailmas sadu miljoneid inimesi, kellel pole võimalust Jeesusest kuulda. Kui kogudus ei kutsu inimesi usule, ei ole ta enam kristlik kogudus, vaid on muutunud reliikviaks.
Maakera on ümmargune. Kui annaksime igale inimesele käsu, et nad peavad näpuga näitama taeva poole, siis näitaksid nad erinevatesse suundadesse. Kuhu siis Jeesus läks?
Taevas ei ole kaugel
Jeesuse taevaminek ei tähenda, et ta oleks läinud kuskile miljonite valgusaastate taha, vaid ta läks ära teise reaalsusesse. Samas see reaalsus on midagi konkreetset, kus Jeesus praegu ihulikult valitseb. See on koht, kus ta valmistab meile aset.
Kui Jeesus läks taevasse, ülendati ta Jumala paremale käele. Usupuhastaja Martin Luther ütleb selle kohta, et «Jumala parem käsi on kõikjal».
Jeesus õpetas meid palvetama: «Meie isa, kes sa oled taevas…» Kuigi Jumal on taevas, on ta nii lähedal, et kuuleb meie palvet.
Jeesus on praegu taevas, aga ta ütles, et on iga päev meie juures (Mt 28:20). Ta on taevas, aga ka seal, kus kaks või kolm on koos tema nimel (Mt 18:20). Jeesus on alati seal, kus evangeeliumi kuulutatakse ja armulauda jagatakse.
Miks Jeesus läks taevasse?
Taevaminek tähendab võitu kurjuse üle ja Jeesuse kroonimist universumi valitsejaks.
Taevaminek tähendab, et Jeesus on teistsugune. Kus on suured usundite rajajad ja filosoofid? Nad on surnud. Nende hauad on meie juures. Kus on Kristus? Ta haud on tühi, ta tõusis surnuist üles, võeti üles taevasse ja valitseb universumi kuningana.
Taevaminek tähendab ka seda, et Jeesus lõpetas oma töö maa peal. Kõik see, milleks ta oli tulnud, on tehtud. Ta võis minna tagasi sinna, kust tuli.
Taevaminek tähendab, et ta tuleb tagasi maa peale «kohut mõistma elavate ja surnute üle». «Galilea mehed, mis te seisate siin ja vaatate üles taevasse? See Jeesus, kes teilt võeti üles taevasse, tuleb samal kombel, nagu te nägite teda taevasse minevat.» (Ap 1:11)
Taevaminek tähendab, et meil kristlastel on esindaja taevas, kes jätkuvalt huvitub meie elust, kuuleb meie palveid ning palvetab ise meie eest (Hb 7:25).
Taevaminemispüha tuletab meelde ristiusu ainulaadsust. Jeesuse nimi on üle kõikide nimede.
Mika Tuovinen,
Misjonikeskuse juhataja