Reis sõpruskogudusele külla õnnestus
/ Autor: Katrin-Helena Melder / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus / Number: 13. märts 2024 Nr 10 /
Järva-Jaani segakoor koos kohaliku koguduse õpetaja ja nõukogu liikmetega külastas 29. veebruarist 4. märtsini St. Tönise sõpruskogudust Saksamaal.
Sõprussuhted kahe koguduse vahel sündisid juba Eesti iseseisvumise taastamise algusaastatel ja eestvedajaks oli Helene von Schilling. Veidi üle 30 aasta kestnud koostöösse jääb hulgaliselt ettevõtmisi, millesse üheskoos panustatud: osalemine Järva-Jaani kiriku kellade valamisel Gescheris, kirikute päevadel ja piiblinädalatel Berliinis, ühine reis Wittenbergi.
St. Tönise kiriku esimene ristimiskivi on leidnud taaskasutuse Järva-Jaani kirikus. Sõpruskogudus on toetanud nende aastate jooksul pastoraadi remonti ja kiriku restaureerimist, roheliste altarikatete omaosalust ning koguduse laste- ja noortetööd ning diakooniatööd.
Selle aasta reisi eesmärk oli sõprussuhete laiendamine ja meie koorimuusika tutvustamine. Järva-Jaani segakoor ja dirigent Heli Kark olid ette valmistanud kontserdi, mis koosnes kolmest osast: rahvalaulud, vaimulikud ja isamaalised laulud. Eestikeelsete koorilaulude sõnumid kontserdi vahetekstidena tõlkis saksa keelde õpetaja Katrin-Helena Melder.
Laupäeva, 2. märtsi õhtul oli St. Tönise kirik koorimuusikahuviliste ja sõpradega täidetud ning poolteist tundi kestnud kontserti kuulati harduses ja koori tänati püsti seistes pika aplausiga. Nõnda tänab kogudus St. Tönises ainult siis, kui muusika ja sõnum hinge puudutab ning ülendab.
Viiepäevasesse reisikavasse mahtus aga palju muudki: Kölni toomkiriku külastus, Tönisvorsti linnapea vastuvõtt, koguduseliikmete poolt ette valmistatud linnatuur, Heimendahli mõisa külastus ning kohtumine mõisahärra Julius von Heimendahliga.
Pühapäeva, 3. märtsi ühisel jumalateenistusel teenisid õpetajad Daniela Büscher-Bruch ja Katrin-Helena Melder ning koguduse nõukogu liikmed. Jumalateenistusel kõlasid Järva-Jaani ja St. Tönise koguduse segakoori esituses U. Sisaski „Sanctus” ning P. Uusbergi „Muusika”.
Pühapäeva pärastlõunal külastasime Kempeni linna, kus sündis ja elas Thomas Kempisest. Ta kirjutas seal oma neli raamatut, millest „Kristuse jälgedes” on tõlgitud ka eesti keelde.
Reisi viimane päev viis meid Düsseldorfi, kus külastasime ka Järva-Jaanis pastoriperes sündinud kunstniku ja Düsseldorfi kunstiakadeemia professori Eduard von Gebhardti hauda Düsseldorfi Põhjakalmistul.
Sõpruskoguduses võeti meid vastu suure armastuse ja tähelepanuga, võisime kogeda õnnistust ja rõõmu ühisest osadusest ning sõprusest. Südamlik tänu Marcus Wetterile ja kogu korraldustiimile hoole ja armastuse eest!
Soovime nõnda, nagu kõlas kontserdi viimases laulus vana Iiri palvesoov: Kuni jälle kohtume, kuni jälle kohtume, palu Jumala kaitsvat kätt hoidmas su üle. / Und bis wir uns wiedersehn, und bis wir uns wiedersehn, möge Gott seine schützende Hand über dir halten.
Katrin-Helena Melder
Järva-Jaani koguduse õpetaja