Religioosse otsija Tanel Meieli tee vaimulikuks
/ Autor: Kaido Soom / Rubriik: Elu ja Inimesed, Portreelood / Number: 8. mai 2024 Nr 18 /
Vähe on vaimulikke, kes on oma eluteel olnud väga erinevates valdkondades tööl. Üks nendest on 6. mail oma juubelit tähistanud Sangaste koguduse õpetaja Tanel Meiel.
Tanel Meiel, kes on panustanud nii kaitseväkke, Tartu ülikooli, vanglakaplanaati ja praegu on lisaks koguduseõpetaja ametile kolme kooli direktor, oli nõus lahkelt selgitama, mida need erineva valdkonna ametid on talle tema teele kaasa andnud ja kuidas need on kujundanud tema vaimulikku kasvamist.
Oled olnud vaimulik kuus aastat. Kuidas leidsid tee kiriku ja usu juurde?
Olin pikalt religioosne otsija. Mind huvitas väga kristlus, sellega kaasnev müstika, aga eelkõige kultuurilised seosed. Enne oma teadlikku valikut olin kultuurkristlane. Mulle oli oluline reformatsiooni mõju meie kultuurile.
Aastal 2008 hakkasin teadlikult otsima lähedast vaimulikku kontakti. Mul oli kaks väga head mõjutajat – toonane kaitseväe peakaplan Gustav Kutsar ja Sangaste koguduse õpetaja Ivo Pill. Ma ei kuulu nende hulka, kes oleks teinud läbi ilmutuslikku muutust, vaid olen kasvanud vaimus. Aga ma ei ole kunagi alahinnanud ilmutusliku muutuse rolli.
Enne oma teadlikku valikut olin kultuurkristlane. Mulle oli oluline reformatsiooni mõju meie kultuurile.
Kuna olin teenistuses kaitseväes, siis esimesed vastused mu usulistele küsimustele andis peakaplan Kutsar. Olin temaga juba kokku leppinud leeritamise, aga siis viis suurõppus Siil, mis toimus Sangaste külje all, mind kokku õpetaja Pilliga, kellega tekkis kohe teineteisemõistmine. See päädis sellega, et käisin leeris Sangastes, jätkates samal ajal õpinguid usuteaduse instituudi kristliku kultuuriloo õppeprogrammis ja Tartu ülikooli viimasel jutlustajate koolitusel.