Kuressaare kirikus paljastus ainulaadne laemaaling
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 28. jaanuar 2009 Nr 4 /
Kuressaare Laurentiuse kirikus restaureerimistöid tegeva firma Rändmeister töömehed leidsid altariruumi laest krohvi maha võttes 16. jaanuaril laemaalingud.
Kolme eemaldatud krohvikihi alt paljastusid ainulaadsed, arvatavasti 19. sajandist pärit kujutised, mis kunstiajaloolase Juhan Kilumetsa sõnul on nähtavad 80% ulatuses. Kujutiste nähtavus kõigub tema hinnangul heast halvani ja on kokkuvõttes heas seisus, kinnitas Kilumets pärast leiu ülevaatamist 26. jaanuaril.
Taoline, kassettideks liigendatud lae lahendus on levinud eri ajastutel, eriti renessanss- ja barokkarhitektuuris, kuid teistest Eesti kirikutest sellist ei leia. See on väga uhke struktuuriga ja moodustab huvitava pinna. Iga kasseti keskel on rosett, mis annab kogu laele elavust ja dünaamikat.
Sarnast struktuuri näeb Eesti mõisaarhitektuuris, näiteks Riisipere mõisas. Kilumetsa sõnul on sama ideed kasutatud Rooma Panteoni kuppellae juures.
Kui esialgne lae restaureerimise plaan nägi ette kõigi krohvikihtide eemaldamist, et jõuda mädanikust ja koist kahjustatud laudiseni, on nüüd vaja muuta tööplaani. Kunstiajaloolane ja firma Rändmeister juhataja aga rõõmustab, sest «leid on eriliselt ilus asi ja teeb rõõmu», ütleb Kilumets.
Praegu on täpsustamisel laemaalingu valmimisaeg, edasi tuleb uurida võimalusi, kuidas maalingut säilitada, kuidas krohvikihti laudisel kinnitada ja tugevdada ning krohvi puutumata parandada laudist. «Teha tuleb täiesti uus tööplaan,» on Juhan Kilumets kindel.
Rita Puidet