Sajad misjonärid kogunesid Gandias
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudis / Number: 26. mai 2010 Nr 24 /
Euroopa Kristliku Misjoni biennaalile Gandias kogunesid organisatsiooni esindajad ja misjonärid. Suurüritusel osales ka SA EELK Misjonikeskuse nõukogu liige Merike Uudam Tartust.
Biennaal toimus Hispaanias Vahemere rannikul Valencia lähedal Gandias. Hispaania ongi praegu kuue aasta eest sajandat sünnipäeva tähistanud Euroopa Kristliku Misjoni kõige suurema esindusega riik.
Merike Uudam ütles Eesti Kirikule, et õhkkond oli sõbralik, seal oli üle paarisaja inimese beebidest vanemaealisteni. Suurepäraselt oli organiseeritud eri vanuses laste hoid.
Hommikud algasid piiblitunniga, mis kestis umbes kaks tundi. Iga päev käsitleti erinevat teemat. Materjalid olid hästi ette valmistatud ja edasine töö väikestes gruppides, kuhu kuulusid eri rahvusest inimesed, huvitavad.
Meeldejääv oli Korea Sarangi koguduse vaimuliku David Yoo läbiviidud piiblitund. Üllatav oli fakt, et tema teenitavas koguduses on 80 000 liiget ja jumalateenistustel on alati väga palju inimesi. Huvitav oli vestelda temaga ühes grupis töötanud poola misjonäriga, kes praegu läbib koolitust Inglismaal, peatselt aga hakkab ilmselt tööle Iirimaal, kuhu on viimastel aastatel tööotsingutel rännanud palju kaasmaalasi.
Õhtupoolikutel koguneti jagama kogemusi misjonitööst, arutama organisatsioonilisi küsimusi, aga ka tekkinud probleeme. Neid tekib vaatamata sellele, et ollakse sündinud ja töötatakse samal kontinendil. Sest näiteks Holland ja Hispaania on oma kultuurilt siiski üsna erinevad. Tutvuda sai Gandia vaatamisväärsuste ja loodusega, käia ka Valencias, osaleda biennaali peoõhtul.
Kirikupäeva ja laulupeo ajaks tuleb aga Eestisse Euroopa Kristliku Misjoni rahvusvaheline direktor Chris Wigram, et arutada koostööd misjonikeskusega. Nimelt on Eestil oluline roll organisatsiooni ajaloos: selle loojaks on Virumaal Kadrinas 1882. aastal sündinud Hans Raud. Palvekoosolekul saadud äratuse mõjul läks ta Londonisse, asutas seal 1904 misjoniorganisatsiooni ristiusu levitamiseks Euroopas, hiljem suundus Ameerikasse ja Austraaliasse, et luua evangeelseid gruppe. (Raud suri 1953 Prantsusmaal.)
Kui Euroopa Kristlik Misjon tähistas 100. aastapäeva, oli mõte teha seda Eestis, kuid võimaluste puudumisel sai peopaigaks Türgi.
Merike Uudami arvates võiks leida kellegi, kes teeks misjonitööd eestlaste seas neis paikades, kuhu tööotsingutel on rohkem inimesi elama asunud.
Merike Uudam on üks neist, kes said tunda Islandil pursanud vulkaani mõju, ja otsis võimalust koju tagasi pääseda. Sest Barcelona lennuväljal selgus, et plaanitud kojulend jääb ära. Ta suunati äärelinna hotelli, kuid olukord oli selgusetu.
Lahendus leiti koos nelja lätlasega: sõideti rongiga Ungarisse. Kuigi pilet oli ostetud Ukrainasse Lvivi, otsustati mitte riskida piiriületusega seotud probleemidega ja väljuti varem. Sinna oli neile juba Lätist buss vastu sõitnud. «Kuigi kodutee kujunes plaanitust neli päeva pikemaks ja üsna raskeks, olin hoitud,» kinnitab Merike Uudam.
Rita Puidet